Zdraví & Sport – Úvod
Počínaje tímto článkem se na portále Extremnizavody.cz budeme věnovat také problematice zdraví, tréninku a prevenci zranění. Ať už jste letitými extrémními sportovci nebo s těžšími závody teprve začínáte, vždy je třeba dbát na správnou péči o své tělo. Seriál Zdraví&Sport přinese tipy, triky a užitečné informace pro zdravý životní styl a předcházení zranění. V příštích týdnech a měsících se tak dozvíte něco více o strečinku, nejčastějších typech zranění, balančním tréninku, regeneraci apd.
ÚVOD
Následující seriál o zdraví a zdravém životním stylu obecně je určen všem začínajícím sportovcům, hobbíkům, kteří se rozhodli aktivně sportovat, ale ještě přesně neví, co všechno by měl komplexní trénink zahrnovat, aby se nenaplnilo známé a bohužel často i pravdivé rčení „sportem k trvalé invaliditě“. Stejně tak zde najdou užitečné informace i ti, kteří se již nějakou dobu sportu pravidelně věnují, ale chtějí si rozšířit své obzory a zpestřit si tak svůj trénink. Poskytneme však rady i těm, kteří se už s nějakým zdravotním problémem potýkají a nemohou nalézt vhodné a efektivní řešení…
Každý z nás má své slabé místo, svou „Achillovou patu“. Může se projevovat v pohybové nebo orgánové soustavě, popřípadě na psychické úrovni. Zdravý člověk při běžné zátěži si svá riziková místa neuvědomuje. Stačí však nějaká nadměrná zátěž, fyzická nebo psychická, a tato místa se můžou začít ozývat. V tu chvíli je již nutné upravit svůj režim, zvolnit tempo nebo se dokonce na chvíli úplně zastavit. Což z tréninkového hlediska není zrovna nejlepší. Je proto vhodné, tato svá místa znát a umět se o ně správně starat, abychom eliminovali případné následky. V tomto případě se zaměříme na pohybový aparát.
Co se týče (nejen) pohybového ústrojí, mnoho problémům lze předejít prevencí. Právě prevence vzniku úrazů a omezení jejich rizika je jednou z nejdůležitějších částí sportovního lékařství. Součástí prevence by měla být mimo jiné pravidelná „kontrola“ vlastního těla a hodnocení kvality a kvantity sportovní zátěže. A v případě jakýchkoli odchylek nebo oslabení zdraví vyhledání odborné pomoci. Dále mimo vlastní sportovní aktivitu zařazovat i kompenzační cvičení, provádět dostatečnou a správnou přípravu na pohybovou aktivitu a racionální regeneraci. A zvlášť správná příprava je v dnešní době tématem mnoha diskuzí.
Správné rozcvičení je u výkonnostního sportu pravidlem, naopak u rekreačního cvičení stále spíše výjimkou. Přitom nelze připustit, aby jakékoli tělesné zatížení nastupovalo z úplného klidu. Jedná se jak o připravenost pohybového ústrojí, tak koncentraci a celkový stav jedince.
Mnoho lidí si pod pojmy rozcvičení a přípravy na sportovní aktivitu představuje pouze protahování, strečink. Strečink (především statický) však rozhodně nepatří mezi zahřívací techniky. K zahřátí se nejlépe hodí úvodní a mobilizační cvičení, proklepání a třepání svalů.
Co se týče protažení před výkonem, objevuje se na toto téma mnoho názorů. Obecně se doporučuje protahovat se před sportovním výkonem pouze tehdy, pokud následný trénink vyžaduje pohyby v maximálním rozsahu, např. u gymnastiky, a i tady musí platit zásady správného strečinku. Pokud se však někdo rád před výkonem protáhne, lze volit tzv. dynamický strečink, kdy se protažení zakončí drobnými rytmickými pohyby (nejlépe 4-16) s krátkým protahovacím postavením (maximálně do 10 vteřin). Tento dynamický akcent na konci pohybu se ale nesmí provádět příliš velkým švihem vyvolávajícím reflexy, které mohou přispívat k různým typům zranění. Naopak následné protažení po sportovním výkonu by mělo být PRAVIDLEM, s výjimkou abnormálního vyčerpání.
Jak si lze všimnout, strečink sám o sobě je obsáhlá kapitola, která si zaslouží mnohem větší pozornost, proto bude tématem příštího příspěvku.
Bc. Dagmar Čechmánková | RRR Centrum Olomouc – fyzioterapie