OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Survival

Blíží se náročný dvacetihodinový Krkonošský survival!

Blíží se polovina března (16.3.) a s ní i start Krkonošského survivalu (KS) – mistrovství ČR v zimním přírodním víceboji, který letos odstartuje z nádvoří hradu Pecka, perly Podkrkonoší.

KS je závod trojic v terénu, kdy na závodníky čeká 20hodinový „výlet“ mezi kontrolními stanovišti s plněním disciplín jako např. lezení, brod řeky, měřený úsek na běžkách, časovka do vrchu a další překvapení. Někteří ho běží, někteří ho absolvují zrychlenou chůzí. Letos na všechny čeká asi 50 stanovišť a je na každém, kolik z nich navštíví a kolika disciplín se zúčastní.

Po prezentaci v cíli na horské chatě Kara závodníci odjedou přistavenými autobusy k hradu Pecka, odkud ve 22hod vyběhnou do lesů kolem hradu. Aby splnili první, jedinou povinnou disciplínu, noční orientační běh. Ten nabízí několik variant a slouží k rozdělení startovního pole, aby směrem na Krkonoše nevyrazil dlouhý had závodníků, ale pokud možno roztrhané pole.

Na všechny pak čeká víceméně nejkratší postup terénem k okraji Krkonoš, při němž bude ještě připravena silově-rychlostní disciplína. Třebaže tato část není v horách, převýšení v prvním úseku bude hodně přes jeden výškový kilometr. Po vstupu do Krkonoš pak bude možnost díky střídání kontrol v údolích a na vrcholech nastoupat až pětkrát více. To se ale nepodaří všem. Právě proto, že závod je pro (téměř) všechny.

Cestou na Karu pak také překonají/přebrodí Labe s následným výstupem hůře prostupným terénem na čas. Kombinace brodu řeky a zdolání prudkého skalnatého terénu (místy téměř lezecké) bývá tradičně královskou disciplínou KS, nazývanou Bejkárna. Brzy potom si soutěžící mohou vyzvednout lyže a na nich se dopravit pár kilometrů k další disciplíně ve skalách. Po jejím zvládnutí začne měřený úsek na běžkách, který při dobrém stavu sněhu ukončí až na Kaře. Pokud sníh výrazně odtaje, budou lyže končit zhruba na Rezku. Což je méně než 5km od cíle.

Třebaže si před startem týmy zakreslují do map svoje postupy, často musí své plány měnit. V reálu jsou totiž rychlejší (pomalejší), a tak je třeba být kreativní a umět zvládat rychlé změny plánů. Vždy je potřeba mít ve trojici alespoň jednoho dobrého mapaře, protože pak se lze vyvarovat chyb a ušetřit tak spoustu času.

Přijeďte si do Krkonoš také vyzkoušet vaši zdatnost. Běžky nebo sedák a karabiny mají půjčovny vybavení (pokud je tedy nemáte), zbytek je pouze o základních pohybových dovednostech a vytrvalosti. Ve startovní listině zbývají ještě 3 volná místa. Protože je KS limitován časově, a ne trasou povinnou pro všechny, může si každý zvolit styl, který mu vyhovuje. Tedy žádná nalinkovaná trasa. A většina ve volné přírodě. Co si přát víc!Podobné články
Survival
16. 12. 2019 Nezapomeňte se dobře připravit na další Krkonošský survival!

Chtěli byste si vyzkoušet v jednom dni urazit pár desítek kilometrů v zimních Krkonoších a Podkrkonoší?...

Celý článek
Survival
23. 11. 2019 Parkáč 2019 je minulostí…

V sobotu 9. listopadu se poblíž Jílového u Prahy jel poslední letošní závod Českého poháru...

Celý článek
Survival
3. 4. 2019 Hannah EPO Survival 2019 – 13hodinové dobrodružství formou skládanky

Světla tří set čelovek se rozkmitají do tmy v rytmu běhu do vrchu ve 3...

Celý článek