OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Survival

ČEZ Adrenalin Cup – jubilejní 20. ročník závodu extrémních štafet

Již podvacáté se do Beskyd sjedou vyznavači kajaků, běhu v přírodě, paraglidingu a horského kola. V sobotu 25. června na fotbalovém hřišti v Ostravici odstartuje jubilejní ročník závodu extrémních štafet ČEZ Adrenalin Cup. Na start se mimo jiné postaví tradiční účastník tohoto závodu, kajakář Vít Přindiš, ale také běžci na lyžích Dušan Kožíšek s Alešem Razýmem. A ani letos nebude v Ostravici chybět atraktivní závod družstev v běhu do vrchu se sudem piva – osmý ročník Bernard Beskydského šerpy.

ČEZ Adrenalin Cup se stal již tradičním závodem pro řadu účastníků, kteří se do Ostravice každý rok vracejí, časový harmonogram se proto nemění. Závod tedy odstartuje jako vždy hromadným během v 10 hodin z fotbalového hřiště v Ostravici a z vršku Lysé hory se okolo 11:15 hodin snesou dolů první paraglidisté. Čtvrt hodiny poté by se na trať měli vydat bikeři a závěr závodu, který zakončí jízda na kajaku a doběhnutí s lodí do cíle, se očekává kolem druhé hodiny.

„Jelikož jde už o 20. ročník tohoto závodu, snažíme se maximálně zachovat podmínky, na které jsou účastníci zvyklí. Protože ale do závodu nastupují za celé ty roky vesměs stejní členové štafet, kteří se k nám tradičně vracejí, chceme jim zaběhnutý harmonogram přece jen trochu zpříjemnit nějakou změnou, abychom průběh závodu, byť jen trochu, zdramatizovali. Letos jsme proto trochu upravili úvodní běžeckou trasu, která od Hradové povede společně po trase bikerů širokou kamenitou cestou. Cyklisté si naopak vyzkouší novou předávku s kajakem, kdy trať povede přes most a poté po levém břehu řeky Ostravice,“ přibližuje plán závodu Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency.

Účastníci závodu na prvním úseku změří síly v šestnáctikilometrovém běhu, následující člen štafety se prolétne na paraglidu z Lysé hory, dalších 30 km zdolá třetí člen závodník na horském kole a finiš bude patřit jízdě na kajaku s 15 slalomovými brankami včetně pěti protivodních, přičemž následovat musí i povinný eskymák.

Sportovci v netradičních disciplínách

Závod extrémních štafet ČEZ Adrenalin Cup každý rok láká i české špičkové sportovce. Výjimkou není ani letošní jubilejní 20. ročník, kde se do závodu zapojí běžci na lyžích Dušan Kožíšek a Aleš Razým nebo kajakář Vít Přindiš. Čerstvý vítěz Světového poháru ve vodním slalomu Vítek Přindiš se bude držet svého kopyta a svou sílu ukáže jak jinak než na kajaku. Ovšem další osobnosti své běžné profese pro tentokrát pověsí na hřebík a představí se v pro ně zcela odlišných disciplínách. Dušan Kožíšek se promění v běžce, Aleš Razým se pokusí co nejlépe šlápnout do pedálů horského kola. Spolu s dalšími závodníky, mezi nimiž nechybí ani zahraniční týmy, se přitom rozhoří boj nejen o prvenství, ale i o křišťálovou trofej od skláře Zdeňka Kunce. Závodu se zúčastní i tým Lvíčata tvořený dětmi z dětského domova.

Kóty závodu ČEZ Adrenalin Cup

Běh do vrchu 16 km – převýšení 1 145 m
Paragliding 5,5 km – převýšení 925 m
Mountain bike (MTB) 30 km – převýšení 1 430 m

Kajak 5 km – převýšení 70 m – 15 branek, skok do vody z rampy, eskymácký obrat

 „Za několik posledních ročníků ČEZ Adrenalin Cupu, které jsem měl možnost sledovat, vidím o jak náročný a ojedinělý závod v rámci Evropy se jedná. Závodníci, kteří zde bojují o stupně vítězů a o co nejlepší výsledky, patří ke špičkám ve svých disciplínách. Kdo chce zažít atmosféru velkého závodu, který svému názvu nezůstává nic dlužen, si to prostě nemůže nechat ujít.  Já letos určitě chybět nebudu. Toto spojení čtyř disciplín je velmi atraktivní a jsem rád, že se podmínky pro jeho konání nachází právě v Moravskoslezském kraji.  Dvacet – to už je úctyhodná číslovka. A budu samozřejmě velmi rád, pokud se budu moci podívat na další ročníky ČEZ Adrenalin Cupu,“ říká Ivan Strachoň, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, který nad celou akcí převzal záštitu.

I jeho samotného dokonce ČEZ Adrenalin Cup inspiroval ke sportovním výkonům. „Po prvním ročníku tohoto závodu, který jsem viděl, jsem začal rekreačně běhat. Po druhém ročníku jsem k tomu přidal kolo, i když spíše silniční než horské. Loni jsem se dokonce účastnil cyklomaratonu s délkou trasy přes 2 000 km.  Z výčtu disciplín v rámci ČEZ Adrenalin Cupu je to ale, obávám se, všechno. Na kajak nebo paragliding už si asi netroufnu. I když platí, nikdy neříkej nikdy,“ dodává s nadsázkou Ivan Strachoň.

Osmý Bernard Beskydský šerpa – kdo vynese sud piva na vrchol Lysé hory?

Čtyřčlenné družstvo, devět kilometrů, převýšení 950 metrů a padesátilitrový sud plný piva. To je účel atraktivního vloženého závodu Bernard Beskydský šerpa, který se v rámci ČEZ Adrenalin Cupu uskuteční již poosmé.

Úkolem družstva bude vynést sud vážící 65 kg v dřevěném šerpském nosiči na nejvyšší beskydský vrchol, Lysou horu, a to v časovém limitu tří hodin. A cena pro vítěze je jako vždy láká. Když nahoru s plným sudem, tak za odměnu zase ten sud piva.

Doprovodný program pobaví i naučí, speciální aplikace zase pomůže

V areálu fotbalového hřiště v Ostravici-Beskydech bude i letos připraven doprovodný program plný zábavy a her. Postaven bude lanový park Tarzanie, své kousky na kole předvede v biketrialové exhibici trojnásobný mistr světa a pětinásobný mistr České republiky Petr Kraus, pro děti bude přichystán speciální koutek s malováním na obličej a skákacím hradem. Sportovní nadšenci jistě ocení přehlídku rádiem řízených modelů aut s možností si je vyzkoušet, o napínavý zážitek se postarají parašutisté Aeroklubu Frýdlant nad Ostravicí při svých seskocích. Hudební prožitek pak zajistí René Souček, písničkář a hráč na kytaru a ukulele z Frýdku-Místku.

Svůj prostor zde dostane i nový projekt „V jedné stopě“ zaměřený na dopravní prevenci a bezpečnost cyklistů a zejména dětí. „Zájemci se za dohledu dopravního policisty mohou projet po dopravním hřišti, natrénují si základy poskytnutí první pomoci, vyzkoušejí si nelehkou chůzi v tzv. alkoholových brýlích, které navozují reálný stav opilosti nebo se zábavnou formou dozvědí něco o bezpečnostních a reflexních prvcích,“ vyjmenovává Martin Kráčalík.

V areálu bude možné navštívit i ČEZ Energy zónu, kde se mohou návštěvníci dozvědět více o možné pomoci vybrané organizaci, a to prostřednictvím jednoduché a bezplatné mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem od Skupiny ČEZ.  Tato aplikace zaznamenává pohyb uživatele, například chůzi či běh na lyžích a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body pak může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů, které Nadace ČEZ finančně podpoří.

ČEZ Adrenalin Cup a Bernard Beskydský Šerpa se konají pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Ivana Strachoně, za podpory Povodí Odry, Lesů ČR, a.s a sponzorů včetně generálního partnera akce, Skupiny ČEZ. Pořadatelem je agentura Seven Days Agency, s.r.o.Podobné články
Survival
16. 12. 2019 Nezapomeňte se dobře připravit na další Krkonošský survival!

Chtěli byste si vyzkoušet v jednom dni urazit pár desítek kilometrů v zimních Krkonoších a Podkrkonoší?...

Celý článek
Survival
23. 11. 2019 Parkáč 2019 je minulostí…

V sobotu 9. listopadu se poblíž Jílového u Prahy jel poslední letošní závod Českého poháru...

Celý článek
Survival
3. 4. 2019 Hannah EPO Survival 2019 – 13hodinové dobrodružství formou skládanky

Světla tří set čelovek se rozkmitají do tmy v rytmu běhu do vrchu ve 3...

Celý článek