OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výbava

Dynafit Trailbreaker – na běhání v parku i na lehčí traily

Značku Dynafit si mnozí sportovně založeni jedinci spojují s lyžováním a skialpinismem. Nejen v těchto sportech ale sbírá vavříny za kvalitní výrobky do extrémních podmínek. Řadu let vyrábí také boty pro horský běh a skyrunning. Představenou novinkou Dynafit Trailbreaker se však pokouší zabodovat v kategorii čím dál tím více oblíbenější city trail kategorie.

Základní informace

Značka: Dynafit

Pro jaký povrch je bota vhodná: Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Spíše kratší tratě (do 10 km)

Hmotnost: 260 g

Šněrování: klasické

Vyrobeno v: Thajsko

Infocena: 2 999 Kč

Více info na www.dynafit.com

Svršek boty

Dynafit Trailbreaker je od prvního pohledu líbezná obuv. Svršek je tvořen prodyšnou textilií, ve které se i při vyšších teplotách tolik nezahřívá chodidlo. Samozřejmě že textilie není voděodolná, avšak bát se vyběhnout do deště rozhodně nemusíte. Díky textilii se vlhkost v botě rychle ztrácí, takže rozhodně nepřicházíte o komfort.

Části boty, které jsou více náchylné k mechanickému opotřebení, jsou zesíleny 3D potiskem, který ochrání chodidlo před lehkým okopem proti kamenům, či po stranách proti kořenům na méně zpevněných trailech. Zpevnění přední části boty není tak výrazné, jak by si někteří běžci mohli představovat. Ač se může na první pohled zdát, že Trailbreaker jsou ušity na širším kopytu pro možnost pohybu chodidla uvnitř boty, opak je pravdou. Bota je ve špičce velmi úzká a může být variantou ke konkurenci – například k Inov-8 Race-Ultra 270, či Salomon Sense Pro.

Odpružení boty

Ani Continental, ani Vibram, ale Pomoca. Že vám tento výrobce gumových směsí nic neříká? Byl to totiž především výrobce stoupacích pásů pro skialpinismus a gumových směsí pro pohorky. Dynafit se s tímto švýcarským externím dodavatelem dohodl na spolupráci – podobně jako adidas s Continentalem – a model Trailbreaker je jejich prvním výsledkem. Tlumením se tento model řadí zhruba do středu nabízené obuvi. Pěna, která je použita v tomto modelu, je jednou z měkčích, avšak její míra není taková, jaká by se na mohutnost podešve mohlo zdát. Typem se model Trailbreaker řadí na lesní cesty, šotolinové pěšiny či přeběhnutím po asfaltu. Bota však svou stabilitu bude ztrácet v náročnějších technických horských pasážích, či na rozbahněném podkladu.

Podpora: neutrální
Zpevnění klenby: Pomoca
Sklon pata – špička: 10 mm
Šněrování: klasické

Fotogalerie

Podrážka a její vlastnosti

Pravděpodobně nejvýraznějším rysem celé boty je masivní podrážka. Ta je členěna do dvou rozdílných vzorů. Ta vnější, agresivnější, má na starost udržet stabilitu i v nepřiznivých podmínkách. Je však měkčí a lze předpokládat, že při dlouhodobějším běhání pouze po asfaltovém podkladu, bude ztrácet svůj vzorek. Vnitří a tvrdší část podrážky je určena na zpevněné lesní cesty a asfalt. Kombinace těchto dvou rozdílných směsí dokonale plní úlohu pro svou kategorii “city trail” a nabízí tak komfortní běhání jak na suchém asfaltu, tak na mokrých techničtějších trailech. Komfort samozřejmě bude klesat v závislosti na technickém terénu a přírodních podmínkách – především ve sněhu či blátu nebude bota poskytovat takovou trakci.

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Botu Dynafit Trailbreaker bych doporučil všem běžcům, kteří hledají jednu univerzální botu do všech terénů. Ačkoli drop 10 milimetrů je jeden z největších, ve kterých jsem běhal – upřednostňuji 4 či 6 mm – na komfort boty jsem si rychle zvykl. Vyzdvihl bych především skvělou podrážku, která i na mokrých kamenech v techničtějších stoupáních skvěle držela. Neměl jsem ale strach ani při rychlých sbíháních v podmočeném terénu, kde jsem ocenil celkovou tuhost této boty – po zkušenostech s konkurenčními značkami jsem byl zvyklý na mnohem bolestivnější sbíhání. Opomenout nesmím také prodyšnou textílii, za které je ušit svršek. Ta příjemně dýchá a ani v tropických teplotách jsem neměl “nohy v ohni”. V neposlední řadě je důležité zmínit váhu. 260 gramů je skvělý parametr pokud přihlédnu k univerzálnosti této boty, která se musí vypořádávat se všemi druhy terénu.

Zaujalo mě:

  • Univerzálnost
  • Komfort
  • Výborně řešená podrážka
  • Zúžená špička

Autor recenze:

Vojtěch Gawlas

Dynafit je tradiční výrobce skialpového vybavení a v posledních letech také kompletního vybavení pro horský běh. Člen skupiny Oberalp Group (do které patří i značka Salewa) se od svého založení společnosti v roce 1950 specializuje na vývoj produktů v náročném trendu snižování hmotnosti a zvyšování odolnosti, s ohledem na maximální funkčnost. Dynafit je značka sportovců a pro sportovce. Má za cíl pomoci všem uživatelům pohybovat se v náročném terénu s lehkostí a co možná nejrychleji. Přesně ve stylu sněžného leoparda, zvířete zobrazeného ve svém logu.Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek