OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ostatní

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku (kyslíkového přístroje) a pomoci výškových šerpů.


Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat o vrchol druhé nejvyšší hory světa Čhogori, známější jako K2 ( 8611m). Pro výstup si vybrali velmi zřídka lezenou linii označovanou jako Česenův pilíř (první přelez: 1983, Slovincem Tomo Česenem), která se pod vrcholem připojí k nejčastěji lezené Abruzziho cestě na K2. Česká expedice zvolila rozdílný výstup oproti většině tamních expedic, tedy bez cizí pomoci, kdy si veškeré vybavení během výstupu vynášejí sami, nepoužívají kyslíkové přístroje a pro snazší výstup nepoužívají ani pomoc výškových šerpů. Aklimatizační výstupy proběhly bez problémů, předpověď počasí slibovala okolo 18. července ideální podmínky pro „summit day“. Pokus o výstup byl ale nakonec ukončen ve čtvrtém výškovém táboře ve výšce 8100m – kvůli  silnému větru a velkému množství sněhu. I ostatní expedice hlásily a popisovaly obrovské problémy s lavinami v závěrečném úseku. Všichni horolezci se vrátili zpět do základního tábora.

“Druhý pokus o dosažení vrcholu jsem se rozhodl nepodniknout – právě kvůli kritickým podmínkám v závěrečném úseku výstupu, který bych pravděpodobně nebyl schopný překonat sám – byl bych nucen využít podmínek, které vytvořili šerpové s kyslíkem pro své klienty. Těm se do extrémního rizika a pokoušení lavin po druhé nechtělo. Tlak komerčních výprav na další vrcholový pokus byl ale značný. Etika výstupu, a hlavně nebezpečná situace pro šerpy, byla dalším důvodem pro ukončení výstupu – aspoň pro letošní rok,” přibližuje své rozhodnutí Tomáš Petreček.

Komerční expedice se dostaly na vrchol o necelý týden po prvním výstupu české expedice. A to díky odjištění vrcholových partií týmem šerpů v rámci projektu „Project possible 14/7“, ve kterém se Nims Dai snaží vylézt pomocí kyslíku a podpůrného týmu 14 osmitisícových vrcholů během 7 měsíců. Vše nakonec dopadlo dobře, bez újmy na lidských životech, a to hlavně pro ty, kteří ve stěně odvedli nejtěžší kus práce a často zbytečně riskovali svůj život pro jiné… 



Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek