OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Jan Zemaník a Anna Straková novými mistry ČR v SkyMarathonu!

Třetí ročník Hyundai Perun SkyMarathonu nenavázal tradici na uklouzané souboje v sychravém počasí a tentokrát se odehrál v nádherných kulisách modré oblohy, svěžího vánku a komfortně fandících příznivců podél trati. Vše nasvědčovalo, že závod bude pekelně rychlý! Jednak zmíněným počasím a suchou tratí, ale především účastí stále více zlepšujících se běžců. Poprvé také mohlo dojít na souboj mezi předchozími vítězi Perunu Janem Zemaníkem a Tomášem Lichým. 

Hned po startu hlavního závodu (10 min předem vyrazili na svou zkrácenou trať také junioři) nasadil ostré tempo Tomáš Lichý. Letos si jej však soupeři od začátku více hlídali a nedovolili mu výrazně ucuknout. Nejaktivněji se jej v prvním kopci snažili držet Pavel Brýdl a Zdeněk Kříž. Už na Javorovém si za potlesku skvělých diváků hlídal přední pozice také Jan Zemaník, který pak jako stín běžel za Tomášem Lichým až do Řeky. Zhruba polovina závodu tak byla velice vyrovnaná a nevypadalo to, že by se někomu povedl větší trhák. To nejpodstatnější se však událo záhy, během čtvrtého stoupání dne – v nenápadném a pozvolném výběhu na Šindelnou se Honzovi povedlo vytvořit asi tříminutový náskok před druhým Tomášem, kterému v tomto úseku neběžely nohy, jak jsme zvyklí. Následovala velmi náročná pasáž na hřebeni a mírný zdlouhavý seběh do Tyry. Poté už se náskok vedoucího muže zvyšoval a Tomáš Lichý, zápolící s křečemi, které v těchto pasážích potrápily nejednoho závodníka, se více než útokem na čelo zaobíral tím, aby vůbec doběhl do cíle na medailové pozici. Pavel Brýdl se totiž přibližoval strojovým tempem a za ním se s už trochu větším odstupem hnali další borci. Na cílové sjezdovce, přetěžkém Grande Finále, se jako první zjevil ostravický Jan Zemaník a stoupal vstříc svému druhému titulu mistra ČR v SkyMarathonu. Cílový oblouk, pohled na hodinky s rekordním časem 3:53:10 a obrovskou únavu mohla vyhnat radost z vítězství. Tvrdá zimní příprava a “hutnění” formy směrem k velkým závodům se vyplatila. Na druhé příčce se na Perunu nemohl umístit nikdo jiný než Pavel Brýdl, pro kterého je to už třetí stříbro v řadě a potvrzení standardně velmi vysoké výkonnosti. Na třetí stupínek si pak zaslouženě mohl vyskočit ke konci urputně bojující Tomáš Lichý.

Moc zajímavě se závod vyvíjel i na dalších pozicích. Pořadí v elitní desítce nejvíce ovlivnilo odstoupení Dana Rubiče, krátké bloudění Tomáše Petera a očekávané postupné zrychlování ultraběžců Zdeňka Kříže i Aleše Palka. A právě Zdeněk Kříž se stal na celkovém 4. místě vítězem kategorie nad 40 let. Příjemným překvapením pak bylo páté místo Tomáše Buryšky.

V kategorii žen potvrdila roli favoritky Anna Straková. Po opatrnějším začátku se v druhé polovině trati rozeběhla k perfektnímu výkonu a smazávala jednoho odpadlíka za druhým, až se zastavila v cíli pod vysílačem na Javorovém v traťovém rekordu 4:40:29 na celkové 15. příčce! Na druhou Kateřinu Matrasovou nastřádala celých patnáct minut. Pro bronz si po pěti hodinách na trase dorazila Denisa Krejčiříková.

Už to bylo zmíněno v různých souhrnech, blogových reportech účastníků a je to potřeba podtrhnout – závod měl skvělou atmosféru, nebylo zapotřebí velkých famfár a doprovodných akcí, organizátoři zmákli vše bez problémů a připravili opravdový svátek skyrunningu. Lidé fandící podél trati, ať už místní nebo příbuzní účastníků, na tom měli také svůj výrazný podíl. Příští rok tak bude asi opět velmi vysoká účast :)

Konečné výsledky: http://vysledky.timechip.cz/#2016/5

Report vítěze Jana Zemaníka: http://podlysaci.cz/

Fotogalerie: Hyundai Perun SkyMarathon 2016 – fotogalerie

Fotogalerie Lukáš Podolák: http://falcon81.rajce.idnes.cz/Perun_2016Podobné články
Skyrunning
5. 2. 2018 Honza Dušánek: Poslední 2 roky jsou pro mě možná nejhezčí období v...

Dokázal za dva roky vytvořit značku, kterou zná v republice takřka každý běžec a běžkyně...

Celý článek
Skyrunning
18. 10. 2017 Tečka za bežeckou sezónou na Slovensku? Horský běh Smolník

  Horský beh Smolník (HBS) a jeho 3. ročník ponúkne v sobotu 11.11.2017 poctivé kilometre a vertikálne metre...

Celý článek
Skyrunning
7. 10. 2017 Na Slovensku uzavřeli skyrunningovou sezónu 2017

Posledné preteky v slovenskej skyrunningovej sérii v roku 2017 sa odohrali na svahoch Chopka v Nízkych Tatrách. Hoci...

Celý článek
Vaše Komentáře