OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Beskydská sedmička 2019 – letos po desáté a s jednotlivci!

Svátek horského běhu je tady. Konec prázdnin je už deset let ve znamení Renault-Kilpi Beskydské sedmičky. Kam se běžecko-turistický závod, označován prostě jen jako B7, za poslední dekádu dostal? Proč stále láká tisíce lidí? 

Možná vám to nepřijde tak dávno, když se poprvé zaplnilo náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm a zhruba tisícihlavý dav se vydal vstříc novému dobrodružství v Beskydech. Spousta účastníků tehdy plánovala na trase přespat, nesli si těžké vybavení a mnozí ani nedoufali, že doputují do poloviny trasy. Libor Uher, ředitel závodu, tehdy v lidech zažehl touhu poznat tajemství unavených těl po extrémním výkonu. V té době často viděnou a obdivovanou u horolezců či závodníků v Adventure Race.

Uplynulo 9 let (10 ročníků B7) a svět kolem horského běhu vypadá úplně jinak. Z Beskydské sedmičky se stal v průběhu času velmi žádaný podnik, který měl vyprodáno takřka hned po spuštění registrací. Z dokončení B7 se stala mezi sportovně laděnými návštěvníky hor (minimálně v Beskydech) trochu i statusová věc. Závodníci si v průběhu let procházejí různými fázemi a motivacemi k závodu – od prostého vyzkoušení dojít, přes zlepšování času, po zařazení do pole favoritů, nebo naopak vyprchání nadšení a návrat k předchozímu stylu života.

Letošní jubilejní ročník bude jiný – vůbec poprvé se na start postaví jednotlivci a „zahrajou“ si o titul Mistra ČR v Ultra Sky. Trasa tohoto závodu také poprvé přesáhne magickou stokilometrovou vzdálenost, konkrétně bude mít o parametry 101,5 km s 5 550 m převýšením. U dvojic je trasa o něco kratší a podobnější předchozím letům: 92,5 km a 5 040 m převýšení. Z důvodu ochrany přírody a krajiny, konkrétně vzácného Tetřeva hlušce, se závod musel vzdát průchodu vrcholovým hřebenem a samotnou kótou Travného. Nicméně i tak zůstala trasa krásná a line se z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm hlavním masivem Beskyd. Nechybí náročná stoupání na Javorový, Lysou horu, Smrk či Čertův mlýn. Asfaltu je na trati stále poměrně málo.

B7 – závod Beskydská sedmička

Příjemnou novinkou B7 je upuštění od používání jednorázových plastových kelímků na občerstvovacích stanicích. Po vzoru velkých zahraničních závodů si letos musí každý účastník nést svůj vlastní kelímek, nebo lahvičku a tekutiny si opakovaně nabírat.

Pokud se chystáte na start, přejeme parádní a silný sportovní zážitek!

Více informací o závodě najdete na webu www.beskydskasedmicka.cz

Historie, kdo už B7 vyhrál?

Již v prvním ročníku si B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí. Vítězství v roce 2010 si odnesla dvojice Petr Míl a René Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v září roku 2011, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a především prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2 500 závodníků. Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5 302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Z vítězství v druhém ročníku se radovalo duo Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

září 2012, kdy došlo k zmiňovanému otočení směru závodu, zvítězili borci z týmu Salomon-run Tomáš Petreček a Pavel Štryncl. Náročnou trať zvládli za tehdy neuvěřitelných 13 hodin a 5 minut.

4. ročník Beskydské sedmičky konaný v roce 2013 přinesl první historickou obhajobu vítězství. Liberecký Pavel Štryncl si opět vychutnával slastné pocity vítězů v cíli. Parťákem mu tentokrát byl Jaroslav Balatka.

Až v roce 2014 se dočkali vítězství domácí zástupci týmu Adidas Outdoor Stanislav Najvert a Petr Žákovský.

roce 2015 se po vleklém zranění vrátil ve velkém stylu Zbyněk Cypra. S Tomášem Svobodou doběhli do Frenštátu pod Radhoštěm v čase 11:29:26.

Vítězství v roce 2016 pro sebe získali Marek Causidis a Stanislav Najvert. Marek se stal vůbec nejmladším vítězem a pro Standu to bylo již druhé vítězství.

První čistá obhajoba vítězství na B7 se povedla v roce 2017 Marku Causidisovi a Stanislavu Najvertovi. Tento rok si jistě dobře pamatujete, protože bylo opravdu hodně deštivo.

Loňská B7 byla naposledy bez kategorie jednotlivců, a tak jsme možná naposledy viděli zajímavé kombinace elitních týmů. Výhru pro sebe strhli Jan Zemaník a Stanislav Najvert. Pro Jana to byl návrat na B7 po letech a dovršení jeho sbírky titulů z velkých beskydských závodů. Pro Standu to pak bylo 4 vítězství a jasné zařazení mezi legendy tohoto sportu.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek