OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Jan Zemaník ovládl Hundai Perun SkyMarathon!

Dlouho očekávaná událost, nový beskydský závod Hundai Perun SkyMarathon, který byl zároveň prvním Mistrovstvím České republiku ve SkyMarathonu, se odehrála v sobotu 3. května za velmi chladného a deštivého počasí. Ve startovním poli, čítajícím něco přes čtyři stovky vyznavačů dlouhých horských běhů, byli sešikovaní téměř všichni čeští elitní běžci. Disciplína SkyMarathon, která svou délkou nevyhovuje čistokrevným ultratrailovým běžcům, vše dohání svým profilem (pozitivní převýšení 3 195 m a negativní převýšení 2 707 m na délce 41 km) a technickou náročností, což se zase nemusí líbit „běhavějším“ typům závodníků, a tak se dal mimo jiné očekávat také souboj různých stylů.

Hned po startu se včele drželi všichni adepti na přední pozice a rychle ukrajovali prudké metry sjezdovky na Malý Javorový. Po prvním sběhu do Gút se v čele držel Jan Havlíček, kterého pronásledovali Jan Zemaník, Radim Kasalík a další. To nejpodstatnější pro dalších průběh nastalo v části mezi občerstvovačkou v Gútech a check-pointem v Řece. Pod prudkou sjezdovkou, kterou mj. velmi dobře znají účastníci Beskydské sedmičky, se jako první objevil Jan Zemaník. Ostravický borec, hájící barvy Salomon-Suunto, měl v zádech Honzu Havlíčka s Radimem Kasalíkem a pomalu mizel v mracích nad spodní částí dlouhé sjezdovky, kde se v následujících desítkách minut vytvořil dlouhý had stále ještě velmi čerstvě vypadajících závodníků. V přímém seběhu sjezdovky pod lanovkou si vedoucí Jan Zemaník držel stále nepatrný náskok, který navíc v následující půlce závodu neustále pomaličku navyšoval.

1

Ačkoli se před závodem spekulovalo, zda bude reálné pokořit hranici 5 hodin, již v průběhu bylo jasné, že to mají borci na čele rozběhnuto mnohem rychleji. A protože Honza Zemaník v posledních kilometrech nepolevoval a nedával šanci dalším, aby se dostali na kontakt, mohl se v cíli radovat z času 4:07 hod a především z titulu Mistra ČR v SkyMarathonu!!!

“Od seběhu do Řeky jsem se dostal do čela a pak si běžel svoje. Bylo to hodně těžké a rychlé, poslední kopec už jsem moc nevnímal a prostě šel. Že budu první, jsem na startu fakt nečekal”, prohlásil vítěz ihned po doběhu do cíle. Na dotaz, zda mu vadilo chladné počasí a mohl to porovnat se závodem LH24 uvedl: “To můžu dobře porovnat a říct, že tam to bylo mnohem těžší. Dnešní počasí bylo proti zimní Lysé v pohodě.”

2

Stříbrnou pozici nakonec vybojoval zkušený Pavel Brýdl, třetí pozice patří Janu Mrázkovi. Těsně pod stupni vítězů se nakonec umístili Jan Havlíček a Petr Vabroušek, jenž se v průběhu závodu neustále posouval dopředu a získal prvenství v kategorii mužů nad 40 let.

V průběhu deštivého odpoledne se v cíli u chaty na Javorovém objevovali další a další účastníci, kteří si pochvalovali náročnou a zajímavou trať. Jedinou kaňkou na novém závodě je snad jen malá míra informací o průběžném a především konečném pořadí, ačkoli měli závodníci bezkontaktní čipy.

Výsledky Muži:
1. Jan Zemaník 04:07:45
2. Pavel Brýdl 04:15:00
3. Jan Mrázek 04:15:52

Výsledky Ženy:
1. Mertová Michaela 05:12:21
2. Krajníková Hana 05:14:33
3. Straková Anna 05:16:02

Kompletní výsledkyPodobné články
Skyrunning
3. 10. 2018 Vanda Jenejová a Martin Bálint – víťazi skyrunningovej sezóny 2018

SkyMarathon (42km/ 2600m) a SKYRACE® (21km / 1400m+) z dielne organizátorov z Activeplanet.sk dali bodku za skyrunninovou...

Celý článek
Skyrunning
17. 9. 2018 SKYRACE® na Klin s veľkými emóciami: Kto je vlastne víťaz?

Vysokohorský beh cez Klin, krásne preteky typu SKYRACE® s celkovou dĺžkou trasy 20,5 km a...

Celý článek
Skyrunning
30. 8. 2018 Rok plný rekordů na Tatranské šelmě Ultra 2018

Možno to bolo dátumom plným osmičiek, možno skvelými podmienkami alebo to možno bola súhra okolností,...

Celý článek
Vaše Komentáře