OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Ještěd SkyRace 2016 – dlouho očekávaný závod s mnoha favority je tady!

Velký skyrunningový svátek je tady! Dříve než se česká elita rozjede bojovat do světa, nás čekají dva závody, které budí respekt a je na ně zaměřená velká pozornost – Ještěd SkyRace a Perun SkyMarathon. Skvělá volba termínu a poctivý kus práce organizátorů katapultovaly nový závodu Ještěd SkyRace mezi tuzemské události jara (možná i roku). Zima byla dlouhá, do startu Peruna zbývá stále dost času a tradiční jesenická Horská výzva, kterou mnozí využívali jako jarní test a vrchol přípravy, byla letos přesunuta na léto. Ještěd SkyRace tak pouta obrovskou pozornost!

Jan Dušánek, hlavní organizátor toho nového závodu, připravil pro více než pětisethlavé startovní pole krásnou a těžkou trasu. Až se v sobotu 16. dubna v 11h ozve startovní povel, vydají se účastníci vstříc téměř 25 kilometrům s převýšením 1 540 metrů. Trasa, která dvakrát protne Ještěd, je navržená hodně citlivě s náročnou gradací v závěru. A ačkoliv by se v okolí dalo docílit mnohem vražednějších parametrů (např. kroužením po sjezdovkách a pod lany), je dobře, že k tomu nedošlo. Těšit se tak můžeme na pestrou paletu úseků – ostrý start z parkoviště ke skokanským můstkům výrazně zvýší předzávodní nervozitou už tak poznamenanou tepovku, dočkáme se dlouhých prudkých seběhů, kdy bude mít tělo tendenci předběhnout nohy, dojde i na pár rovinatějších pasáží, během kterých bude elita nekompromisně navyšovat náskok tempem hluboko pod 4 minuty na kilometr. A na závěr ještě jeden Ještěd! Poslední stoupání, kde bude u mnohých docházet k neustálému vnitřnímu rozporu, zda pomalu běžet nebo jít chůzi, až nakonec zjistí, že je to vlastně jedno… Poslední seběh bude zároveň nejdelší a nejprudší, a tak i tady  ještě určitě dojde k mnoha změnám v pořadí.

Nemáte tušení, jak to kolem Ještědu vypadá? Podívejte se na fotogalerii na oficiálních stránkách závodu i na tradičně povedený fotoreport kluků z Trailrun.cz

Kromě samotné atraktivní trasy však závod přináší také další lákadla! Důležitá je samozřejmě účast širší české špičky, o tom ale později. V profilu trati můžete vidět vyznačené prémie – 2x Uphill a 2x Downhill. Myslíte si, že jste v sebězích k neporažení, ale do kopce to moc nejde? Nebo milujete technické výběhy a trošku pošetříte na poslední vrcholovou část Ještědu? Pro někoho to může být skvělá dílčí motivace a uvidíme, zda prémie ovládnou borci z bedny nebo někdo překvapí. (Tedy, budou-li prémie měřené úseky a nepůjde jen o první proběhnutí v absolutním pořadí.)  Aby toho hecování a sportovního napětí bylo ještě více, vyhlásili organizátoři tzv. ULTIMATE SKY CHALLENGE , kdy mezi sebou soupeří tři týmy (Praha, Liberec a Beskydy), k jejichž příslušnosti se bylo možné přihlásit v registraci. Do výsledku se započítají nejlepší výkony pětice mužů a tří žen. Škoda jen, že týmů není více, zbytek Moravy i Čech určitě nepoběží druhou ligu… Dalším příjemným zjištěním je fakt, že i při poměrně nízkém startovném dostane závodník slušný servis. Jen namátkou: 3x občerstvovací stanice, jídlo po závodě (maso x vegetarián x vegan), slušně naplněná startovní taška, afterpárty s řadou zajímavých hudebních hostů (Skyline, Hitfakers,…) i velké zázemí pro rodiny s dětmi.

Závod je samozřejmě součástí Skyrunner® Czech Series 2016, takže se poběží i o body do celoročního rankingu. Na své si přijdou také junioři, pro které je to jeden z kvalifikačních závodů před letním MS, a tak i zde mají vyhrazené své kategorie. O tom, že se závodu zúčastní i domácí elita, je plný internet. Přehled favoritů a favoritek vydala před časem CZSA i samotní organizátoři na své FB stránce.  Úplně nejvýše určitě pomýšlí Lichý, Zemaník, Havlíček i Brýdl. Jenže na bednu chtějí zajisté stoupnout i Maceček, Otevřel, Mrázek, Rubič a souboj o TOP 10? Dalších dvacet jmen! Navíc po zimě jen těžko odhadovat současnou formu jednotlivých borců. To už je skoro na napínavý TV přenos :) Také u žen to bude zajímavé – Straková, Matrasová, sestry Krejčiříkové, Krchová, Holoubková, Luštincová a další a další…

Pokud si myslíte, že je to dopředu jasné a není co řešit, tipněte si vítěze i s časy v soutěži, kterou vyhlásila CZSA: SOUTĚŽ O DVĚ KNIHY LIZZY HAWKER – BĚŽKYNĚ. Svou úvahu nad pořadím nebo tip na černého koně, který hodně překvapí, klidně sdílejte s ostatními i v komentáři pod tímto článkem!

A kdo nepoběží? Ještě větší zábava by to byla, kdyby se v Liberci objevili Robert Krupička, Ondřej Fejfar nebo Marek Causidis (posledně jmenovaný o víkendu běží stejně jako Z. Kříž, P. Míl a P. Žákovský 100 Miles of Istria) a třeba i přední čeští orientační běžci. No a chybí také zahraniční jména, což je výzva pro další zlepšení do budoucna.

Celou startovní listinu najdete zde: http://jestedskyrace.cz/start.html

Oficiální FB stránka s aktuálními informacemi o závodě https://www.facebook.com/jestedskyrace/

Čas na trénink právě vypršel, tak dobře vylaďte formu a ať se Vám závod v sobotu povede!Podobné články
Ultratrail
12. 4. 2019 Rock Point – Horská výzva – povídání o nové zastávce na Vysočině

Naživo je to lepší než v televizi, říká autor závodu na Vysočině Nové město na...

Celý článek
Ultratrail
12. 4. 2019 Série CUTT zahajuje 4. ročník jarním závodem v Bílých Karpatech

Série tří závodů Czech Ultra Trail Tour (CUTT) se na domácím ultratrailovém písečku nenápadně etablovala...

Celý článek
Ultratrail
30. 3. 2019 Za měsíc startuje Horská výzva poprvé na Vysočině

Přesně měsíc zbývá do startu 9. ročníku Rock Point – Horské výzvy. Oblíbený seriál horských...

Celý článek
Vaše Komentáře