OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Ještěd SkyRace 2016 – dlouho očekávaný závod s mnoha favority je tady!

Velký skyrunningový svátek je tady! Dříve než se česká elita rozjede bojovat do světa, nás čekají dva závody, které budí respekt a je na ně zaměřená velká pozornost – Ještěd SkyRace a Perun SkyMarathon. Skvělá volba termínu a poctivý kus práce organizátorů katapultovaly nový závodu Ještěd SkyRace mezi tuzemské události jara (možná i roku). Zima byla dlouhá, do startu Peruna zbývá stále dost času a tradiční jesenická Horská výzva, kterou mnozí využívali jako jarní test a vrchol přípravy, byla letos přesunuta na léto. Ještěd SkyRace tak pouta obrovskou pozornost!

Jan Dušánek, hlavní organizátor toho nového závodu, připravil pro více než pětisethlavé startovní pole krásnou a těžkou trasu. Až se v sobotu 16. dubna v 11h ozve startovní povel, vydají se účastníci vstříc téměř 25 kilometrům s převýšením 1 540 metrů. Trasa, která dvakrát protne Ještěd, je navržená hodně citlivě s náročnou gradací v závěru. A ačkoliv by se v okolí dalo docílit mnohem vražednějších parametrů (např. kroužením po sjezdovkách a pod lany), je dobře, že k tomu nedošlo. Těšit se tak můžeme na pestrou paletu úseků – ostrý start z parkoviště ke skokanským můstkům výrazně zvýší předzávodní nervozitou už tak poznamenanou tepovku, dočkáme se dlouhých prudkých seběhů, kdy bude mít tělo tendenci předběhnout nohy, dojde i na pár rovinatějších pasáží, během kterých bude elita nekompromisně navyšovat náskok tempem hluboko pod 4 minuty na kilometr. A na závěr ještě jeden Ještěd! Poslední stoupání, kde bude u mnohých docházet k neustálému vnitřnímu rozporu, zda pomalu běžet nebo jít chůzi, až nakonec zjistí, že je to vlastně jedno… Poslední seběh bude zároveň nejdelší a nejprudší, a tak i tady  ještě určitě dojde k mnoha změnám v pořadí.

Nemáte tušení, jak to kolem Ještědu vypadá? Podívejte se na fotogalerii na oficiálních stránkách závodu i na tradičně povedený fotoreport kluků z Trailrun.cz

Kromě samotné atraktivní trasy však závod přináší také další lákadla! Důležitá je samozřejmě účast širší české špičky, o tom ale později. V profilu trati můžete vidět vyznačené prémie – 2x Uphill a 2x Downhill. Myslíte si, že jste v sebězích k neporažení, ale do kopce to moc nejde? Nebo milujete technické výběhy a trošku pošetříte na poslední vrcholovou část Ještědu? Pro někoho to může být skvělá dílčí motivace a uvidíme, zda prémie ovládnou borci z bedny nebo někdo překvapí. (Tedy, budou-li prémie měřené úseky a nepůjde jen o první proběhnutí v absolutním pořadí.)  Aby toho hecování a sportovního napětí bylo ještě více, vyhlásili organizátoři tzv. ULTIMATE SKY CHALLENGE , kdy mezi sebou soupeří tři týmy (Praha, Liberec a Beskydy), k jejichž příslušnosti se bylo možné přihlásit v registraci. Do výsledku se započítají nejlepší výkony pětice mužů a tří žen. Škoda jen, že týmů není více, zbytek Moravy i Čech určitě nepoběží druhou ligu… Dalším příjemným zjištěním je fakt, že i při poměrně nízkém startovném dostane závodník slušný servis. Jen namátkou: 3x občerstvovací stanice, jídlo po závodě (maso x vegetarián x vegan), slušně naplněná startovní taška, afterpárty s řadou zajímavých hudebních hostů (Skyline, Hitfakers,…) i velké zázemí pro rodiny s dětmi.

Závod je samozřejmě součástí Skyrunner® Czech Series 2016, takže se poběží i o body do celoročního rankingu. Na své si přijdou také junioři, pro které je to jeden z kvalifikačních závodů před letním MS, a tak i zde mají vyhrazené své kategorie. O tom, že se závodu zúčastní i domácí elita, je plný internet. Přehled favoritů a favoritek vydala před časem CZSA i samotní organizátoři na své FB stránce.  Úplně nejvýše určitě pomýšlí Lichý, Zemaník, Havlíček i Brýdl. Jenže na bednu chtějí zajisté stoupnout i Maceček, Otevřel, Mrázek, Rubič a souboj o TOP 10? Dalších dvacet jmen! Navíc po zimě jen těžko odhadovat současnou formu jednotlivých borců. To už je skoro na napínavý TV přenos :) Také u žen to bude zajímavé – Straková, Matrasová, sestry Krejčiříkové, Krchová, Holoubková, Luštincová a další a další…

Pokud si myslíte, že je to dopředu jasné a není co řešit, tipněte si vítěze i s časy v soutěži, kterou vyhlásila CZSA: SOUTĚŽ O DVĚ KNIHY LIZZY HAWKER – BĚŽKYNĚ. Svou úvahu nad pořadím nebo tip na černého koně, který hodně překvapí, klidně sdílejte s ostatními i v komentáři pod tímto článkem!

A kdo nepoběží? Ještě větší zábava by to byla, kdyby se v Liberci objevili Robert Krupička, Ondřej Fejfar nebo Marek Causidis (posledně jmenovaný o víkendu běží stejně jako Z. Kříž, P. Míl a P. Žákovský 100 Miles of Istria) a třeba i přední čeští orientační běžci. No a chybí také zahraniční jména, což je výzva pro další zlepšení do budoucna.

Celou startovní listinu najdete zde: http://jestedskyrace.cz/start.html

Oficiální FB stránka s aktuálními informacemi o závodě https://www.facebook.com/jestedskyrace/

Čas na trénink právě vypršel, tak dobře vylaďte formu a ať se Vám závod v sobotu povede!Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek