OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výživa

Křeče jsou postrachem vytrvalostních sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle „hlaďáku“ snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý sportovec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Křeče jsou spojovány s úbytkem minerálních látek obsažených v potu. Jedná se o vápník, hořčík, draslík, sodík a chlor. Jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče, což ale zároveň znamená, že křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit. A to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Čím a jak?

1. Pitím proti křečím

Jednou z možných příčin křečí je nedostatečná hydratace (doplňování tekutin). Už 2-3 hodiny před sportem je dobré myslet na průběžné doplňování tekutin (v tomto čase je optimální čistá voda, případně s citronovou šťávou), během výkonu by pak mělo být pravidlem pití ionťáku (například Enervit G Sport).

  • Prvním důvodem je to, že příjmem tekutin zamezíte hypertonickému (příliš hustému) vnitřnímu prostředí organizmu. V příliš hustém prostředí neprobíhá přenos látek ani informací optimálně.
  • Druhým přínosem iontového nápoje během výkonu je, že doplňuje energii ze sacharidů a zároveň minerální látky ztracené potem.

Pitím iontového nápoje tak předcházíte křečím vlastně hned dvakrát – jednou doplňováním tekutin a podruhé příjmem minerálních látek.

2. Křeče a „hašení“ požáru

Jakmile vás křeče přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Jako jedna z nejlepších variant se nabízí Enervit Magnesium Sport. Kromě vysoké koncentrace minerálů a vitamínu C včetně hořčíku (viz níže) patří k jeho přednostem také prášková forma pro přípravu nápoje. Účinek je tak nejen rychlý, ale současně jeho vypitím zapracujete i na doplnění tekutin.

Jako další alternativa pro doplňování potřebných protikřečových látek během sportu se nabízí Enervit Salt Caps. Jedná se o sportovní vitaminový doplněk s minerálními látkami na bázi sodných solí, navíc s praktickým dávkovačem pro snazší doplňování protikřečových živin během výkonu. Pomocí Enervit Salt Caps zažehnáte příznaky křečí během sportu díky:

  • obsaženému sodíku (nejzastoupenější „protikřečová“ minerální látka obsažená v potu – tedy během pocení ji nejvíce ztrácíme),
  • umocněnému navíc účinky vitaminu D (přispívá k udržení přirozené funkce svalstva)
  • a vitaminy skupiny B, které podporují optimální funkčnost energetického metabolismu během sportu.

S pomocí těchto pomocníků tedy vyřešíte akutní problém křečí, což je určitě fajn. Ale pro příště bude zřejmě lepší zamezit nebo alespoň minimalizovat, aby tento stav vůbec nastal.

3. Preventivně proti křečím

Především pro vás, kteří trpíte na křeče, je naše doporučení pracovat preventivně na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem nebo náročným tréninkem. A to opět pitím nápoje Enervit Magnesium Sport, který je vhodné v případě sobotního závodu zařadit každý den už od středy. Poslední nápoj pak přichází na řadu ráno v den závodu se snídaní. Takový postup volí řada sportovců s cílem tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí. Postupoval tak během své úspěšné kariéry třeba triatlonista Filip Ospalý, dlouhodobě se tak připravuje na závody i mistryně světa v terénním triatlonu Helena Karásková.

Proč právě Enervit Magnesium Sport?

Máte garantovanou vysokou koncentraci aktivních látek – každý 15g sáček obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C.

  • Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu,
  • hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze,
  • vitamin C se pak podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus kvůli vyčerpání výrazně oslaben.

 

TIP: Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček magnesia vmíchat i do hypotonického iontového nápoje Enervit G Sport a popíjet během závodu či tréninku. Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium Sport denně i ve dnech následujících.Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek