OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Marcel Žuška: Chceme, aby Perun naše nejlepší skyrunnery opravdu prověřil!

První květnová sobota bude svátkem všech příznivců horských běhů – v Beskydech se uskuteční druhý ročník “Peruna”. Zřejmě nejlépe obsazený podnik u nás, prověří téměř 700 účastníků na těžké trati o délce 41 km s cílem na Malém Javorovém. Hlavní organizátor závodu Marcel Žuška Vám pro letošek přichystal několik překvapení.

Už za tři týdny budeme znát vítěze 2. ročníku Hundai Perun SkyMarathonu, jak probíhají přípravy a na jaké novinky se závodníci mohou těšit?

Přípravy jsou již přes měsíc v plném proudu. To se týče hlavně příprav památečních předmětů pro závodníky – trika, finsherské medaile, a dále zařizování stanů, občerstvovaček či zázemí. Největší novinkou je určitě Grande Finále, které s některými řádně zamává jak fyzicky, tak hlavně po psychické stránce :)

Trasa měla v posledních kilometrech doznat několika změn, aby byla ještě náročnější. Můžeš poslední kilometry přiblížit?

Ano, závěr jsme oproti loňskému ročníku zpestřili Grandem Finále :) Jedná se o odebrání druhého úseku serpentýn, který je nahrazen traverzem a následným smrtelným stoupáním na staré černé sjezdovce, která ovšem ještě není finish :) Závodníci se už téměř budou vidět v cíli, ale ono zdání klame a bude je tady čekat krátký traverz a závěrečná malá sjezdovka. Je to ze 2 důvodů – chceme, aby Perun opravdu prověřil naše nejlepší skyrunnery, před sezónou v Evropě a zároveň, aby i diváci v cíli měli možnost si zafandit závodníkům, kteří budou rubat Grande finále a následně konečnou sjezdovku.

V poslední době se hodně probírá neustálý nárůst nových závodů a určité restrikce ze stran správců chráněných území a LČR. Jak to z pohledu organizátora Peruna a Nezmara vnímáš, bylo těžké udržet stávající podobu trasy?

Co se týče této otázky, tak to je spíše na debatu v pořadu Václava Moravce :) Na jednu stranu si všichni stěžují, jak jsou lidé obézní v době počítačů a moderních technologií, ovšem na druhou stranu jsou zde instituce, které budou zakazovat nebo se snažit všemožně brzdit běžce (aktivní sportovce). Na jednu stranu se na Lysé hoře povolí výstavba 3 nebo 4 nových chalup pro byznys (což je asi světový unikát – 1 vrchol / 4 chaty), na druhou stranu se perzekvují akce s běžci, kteří prý ničí přírodu svým pohybem. Přičemž běžec či běžecká skupina je ve své podstatě určitě tišší a přirozenější pro les (něco jak stádo vysoké zvěře), než těžební stroje, nebo masový turisťák. Prostě žijeme v Čechách a zde Vám 9 z 10 raději hodí klacky pod nohy, než pomůže. V tomto ohledu jsme daleko za Evropou, kde mají dokonce i trailové stezky. Co se týče tras, tak ty jsme zachovali totožné s loňskými ročníky a zatím nám nikdo nic nenamítl, (i proto, že se snažíme všem problémovým lokalitám vyhnout pokud je to možné), ale nikdy neříkej nikdy, protože sníh ještě neslezl z hřebene. Sami od sebe určitě trasy měnit nechceme i z toho důvodu, že parametry tras jsou zavedeny u CZSA, která je poté prezentuje na evropské úrovni, což je jedna z cest ukázat Beskydy i potencionálním evropským zájemcům.

Startovní listina čítá 600 účastníků, je to číslo konečné nebo ještě mají zájemci šanci se na závod přihlásit?

Přihlášeno bylo téměř 700, ale vzhledem k tomu, že 100 přihlášených neuhradilo startovné, zastavila se konečná podoba startovní listiny na čísle 600. To znamená, že jediní, kdo se ještě do závodu mohou dostat, jsou buď ti kdo byli řádně přihlášeni, nebo ti, kteří odkoupí registraci od nějakého závodníka. Každopádně více jak 700 závodníků bychom na trať stejně nepustili.

Můžeš prozradit nejzajímavější jména ze startovní listiny, které si to podle tebe rozdají o nejvyšší příčku?

Mezi chlapy to budou určitě Jan Zemaník, Pavel Brýdl, Radek Groh, Aleš Palko, Tomáš Lichý, Vít Otevřel, Petr Král, Petr Míl, Standa Najvert, Matůš Vnenčák nebo Karel Axmann. U holek to budou Lucka Luštincová, Anička Straková, Krejčiříkovic holky, Zuzka Krchová či Linda Beniačová. Ovšem není vyloučeno, že i někteří Poláci budou kousat :)

Po loňské úspěšné premiéře bylo určitě o něco snazší jednání s partnery, jsi v tomto směru spokojený? A na jaké ceny se mohou vítězové těšit?

Minulý ročník byl sice úspěšný, přesto nám někteří partneři odpadli, což pro nás bylo dost složité. Naštěstí zůstal generální partner Hyundai, a poté jsme našli i jiné sponzory, díky čemuž může mít Perun druhý ročník. Co se týče cen, tak se nejlepší mohou těšit na sportovní vybavení od Dynafitu, Be Maniaxu či SL3S. Poté 50 nejrychlejších dostane šátek Buffo s limitované edice Perun. A pak samozřejmě – nejlepší český a slovenský závodník pojede na Buff Epic trail!

Protože sám aktivně a úspěšně závodíš, určitě bude hodně lidí zajímat, kterých akci se letos zúčastníš a na jaký “cizí” závod se nejvíce těšíš?

U mne je to s tím závoděním složité, protože v třísměnném provoze se špatně trefuje do termínů závodů, na které mám zálusk. Přesto vím, že bych se měl dostat na Salomon Slezský Maraton a snad i na Malofatranskou stovku. No a poté srdcovka – Psotkáč u chalanů pod Tatrami :) A na přes rok snad už něco i v Evropě.

Díky moc za rozhovor ať se Hyundai Perun SkyMarathon povede!



Podobné články
Skyrunning
28. 8. 2019 Tatranská Šelma ULTRA – V Tatrách bije moje české srdce jinak než...

Hned v úvodu si dovolím malou dávku patosu, shovívavý čtenář, doufám, odpustí. Dobu, kdy jsme...

Celý článek
Skyrunning
28. 8. 2019 Beskydská sedmička 2019 – letos po desáté a s jednotlivci!

Svátek horského běhu je tady. Konec prázdnin je už deset let ve znamení Renault-Kilpi Beskydské...

Celý článek
Skyrunning
13. 8. 2019 Hynek a Hortobágyiová se postarali o nové traťové rekordy na BEAR FOOT...

Už po tretí krát ožila vyhasnutá sopka Poľana pretekmi do vrchu: BEAR Foot Poľana Skyrace...

Celý článek