OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výbava

Recenze: Dynafit Alpine Pro M

Specializovaný tým designéru běžecké obuvi značky Dynafit představil nejnovější přírůstek do kolekce – botu pro horský běh Dynafit Alpine Pro. Tato pouze 300 gramů vážící bota, je navržena tak, aby poskytovala pohodlí, všestrannost a ochranu po běh na střední a dlouhé vzdálenosti.

Základní informace

Značka: Dynafit

Pro jaký povrch je bota vhodná: Náročný přírodní terén, Běh v horách

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)

Hmotnost: 300 g (1/2 pár vel 42,5) g

Šněrování: rychlošněrování se samosvorkou

Vyrobeno v: Vietnam

Infocena: 3 990 Kč

Dodává: Salewa Czech and Slovakia

Více info na www.dynafit.com

Svršek boty

Šněrování

Stahování modelu Alpine Pro se děje pomocí semi-zakrytých tkaniček a rychlého šněrovacího systému. Vše jde snadno a rychle. Přesto pro dobré stažení doporučuji stahovat klasicky. Tedy postupně od prvního křížení tkaniček nad ochrannou manžetou až po závěrečné zajištění samosvorkou a vložení volného konce lanka pod tuto manžetu. Čili nadvakrát. Pro povolení je nutno samosvorku stisknout ze dvou bočních stran.

Alpine Pro vychází ze špičkových modelů kategorie pro běh v terénu a vytváří tak botu vhodnou pro všechny povrchy a všechny podmínky, které se mohou vyskytnout na trati. Dynafit Alpine Pro má na patě diagonální výztuž tzv. „Rubber Tension“, které ve stoupáních fixuje a drží patu na správném místě. Podobně jako je tomu u lezeček. Vylepšený koncept “Rubber Tension Concept” tak přináší pohodlí s měkkým, nízkoprofilovým designem.

I ve špičce byl přidán materiál, který by měl zabránit ukopnutí palce a prstů. Zesílení samozřejmě funguje na drobná škobrtnutí. V případě, že to naplno napálíte do obrubníku, nepomůže vám ani nárazník z lokomotivy.

Svršek je prodyšný v rámci určení boty do horského terénu = měl by něco vydržet. Proto nečekejte botu vyrobenou z moskytiréry.

Jazyk je opatřen velkým otvorem, kterým by se daly protáhnout prsty, ale je přes něj našité logo Dynafit. Přesto, když se vsune ze spodu palce, aby se jazyk srovnal a vytáhnul, funguje to. Jazyk nikam nepadá ani neuhýbá, jelikož je přišit (fixován) hodně vysoko v botě.

Odpružení boty

Běžecká bota Alpine Pro je vybavena mezipodeševí “Alpine Rolling“, která obsahuje tlumicí materiál EVA s dvojitou hustotou pro optimalizaci dynamiky běhu, přičemž zajišťuje nepřetržitě plynulý a pružný přechod od paty ke špičce. Je navržena tak, aby splňovala nároky na střední a dlouhé tratě. Osobně jsem ocenil výborné tlumení. Připadal jsem si, že běžím na vzduchových polštářích a přitom jistě. Boty jsem testoval na silnici, v lese, trávě i na kamenitých cestách, kde jsem si schválně vybíral místa s kameny. Vše bylo dobře odtlumeno díky tlumení a taky vloženému karbonovému dílu. 8 mm rozdíl (drop) mezi patou a špičkou garantuje skvělou podporu na jakémkoliv povrchu.

 

Ochrana pro vaše nohy

Kromě kvalitní podrážky Vibram® Megagrip nabízí tato bota i karbonovou desku (“karbonový štít”), která je strategicky umístěna mezi mezipodešví a podrážkou, a tak zajišťuje dostatečnou ochranu nohy při došlapech na kameny a kamínky.

Podrážka a její vlastnosti

Alpine Pro využívá podešev Vibram® Megagrip, která byla speciálně vyvinuta pro společnost Dynafit. Speciální profil běhounu s konstrukcí ve tvaru písmene „V“ kolem oblasti středu chodidla zvyšuje přilnavost na mokrých i suchých površích, stejně jako přizpůsobivost v horském terénu, ať vás potká cokoliv kromě ledovky. Vnější hrany podešve jsou určeny pro tvrdší povrchy a mají zvýšenou trvanlivost.

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Celkový dojem

Přesto, že mám širší nohu, tak po prvních 20 km si všechno sedlo tak, jak má a na každý další výběh jsem se těšil. Bota by měla splňovat kladené nároky na horský běh pro většinu uživatelů. Lehká, svižná bota s dobrým tlumením a ochranou nohy díky karbonovému plátu by měla zvládnout nástrahy horského terénu bez ztráty kytičky. Stahování drželo pevně a nedocházelo k povolování. Pata drží na svém místě. Jazyk boty se nekroutí a neuhýbá. A design by mohl upoutat pozornost dalších borců v terénu. Možná, že se vám stane, že vás zastaví a budou se ptát, co to máte na nohách.

Moje dosavadní zkušenosti s běžeckou obuví: La Sportiva: Ultra Raptor, Mutant, Bushido, Helios, Salomon, Mizuno (pouze silniční), Columbia Motrail: Caldorado II UTMB, …

 

Zaujalo mě:

  • Šněrování
  • Tlumení
  • Vložený karbonový plát
  • Fixace paty

 

 

Autor recenze: Vojtěch Dvořák, běhá rád a udržuje se takto ve formě jako horský vůdce UIAGM

Fotogalerie

Dynafit je tradiční výrobce skialpového vybavení a v posledních letech také kompletního vybavení pro horský běh. Člen skupiny Oberalp Group (do které patří i značka Salewa) se od svého založení společnosti v roce 1950 specializuje na vývoj produktů v náročném trendu snižování hmotnosti a zvyšování odolnosti, s ohledem na maximální funkčnost. Dynafit je značka sportovců a pro sportovce. Má za cíl pomoci všem uživatelům pohybovat se v náročném terénu s lehkostí a co možná nejrychleji. Přesně ve stylu sněžného leoparda, zvířete zobrazeného ve svém logu.Podobné články
Výbava
1. 12. 2020 Tipy na dárky pro sportovce

Máte mezi blízkými milovníky pohybu? Nejlépe outdoorové sportovce, cyklisty či jiné vytrvalce? A přemýšlíte co...

Celý článek
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Vaše Komentáře