OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výbava

RECENZE: Salomon S-Lab Advanced Skin3 5 Set – batoh pro nejnáročnější horské běhy!

Kvalitní běžecký batoh je nedílnou součástí výbavy každého horského běžce či ultramaratonce. Batohy závodní série Salomon S-Lab nabízejí alternativu pro běžce s těmi nejvyššími nároky. Batoh S-Lab Advanced Skin3 je jedním z nejlehčích batohů na trhu, jehož nejnovější verze shodila oproti předchozí dalších 30 % váhy!

Správná hydratace je při dlouhých bězích nezbytná

Především v letním období je správná hydratace velmi důležitou součástí tréninku. Na trhu je v současné době nepřeberné množství různých typů běžeckých hydratačních systémů, od ledvinek a speciálních láhví, až po běžecké batohy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Salomon patří v tomto směru k pionýrům mezi běžeckými značkami a každý rok přichází s inovativními produkty, které se vyznačují nízkou váhou a neuvěřitelným komfortem. Díky spolupráci s nejlepší horskými běžci světa jako jsou Kilian Jornet, Anna Frost či Jonathan Wyatt reflektují batohy řady S-Lab skutečné potřeby běžců, které ocení jak běžci amatérští, tak i závodníci s nejvyššími ambicemi.

První dojmy aneb sedí dokonale

Na produktech Salomon mám hodně rád jejich neskutečný komfort. Jak boty, tak i další produkty hned při prvním použití sedí skvěle a ne jinak tomu bylo u závodního S-labového batohu Advanced Skin3. Salomon má obecně střih běžeckých batohů hodně propracovaný. Komfortu přidává také unikátní dvojřadé Twin Link stahování na hrudi a konstrukce Motion Fit Trail, díky kterým si každý běžec uzpůsobí nastavení batohu své postavě a potřebám. Běžeckých batohů jsem měl možnost vyzkoušet více, ovšem už jenom díky komfortnosti a střihu preferuji právě Salomon. Po prvním delším běhu nechcete mít na zádech při laufu nic jiného. Kromě toho je třetí generace S-labových batohů k dispozici dokonce ve čtyřech velikostech a dvou barevných kombinacích, vybrat by si tak měl skutečně každý.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Soft flask láhve – lehčí už to nebude

Samotný hydratační systém je vyřešený pomocí takzvaných „soft flask“ láhví, které jsou umístěny ve speciálních kapsách v přední části batohu. S tímto konceptem přišli designéři Salomonu před několika lety, kdy ve svých závodních batozích nahradili nejčastěji používané hydrovaky právě extrémně lehkými soft flasky.

V setu s batohem dostanete dvě tyto soft flask láhve, které jsou dobře využitelné i bez samotného batohu. V parném letním počasí je to ideální doplněk také na kratší běhy, při kterých je batoh zbytečný, do ruky se ovšem voda hodí. Soft flask láhve jsou k dostání o objemu 150, 250 a 500 mililitrů. Stejně jako u samotného batohu si ovšem za Salomoňáckou kvalitu patřičně zaplatíte.

Salomon ovšem myslí i na běžce, kteří přece jen preferují hydrovak. V zadní části batohu je totiž místo na hydrovak o objemu až 1,5 litru, který ovšem v ceně již není. Pro dlouhé letní ultratraily je ovšem kombinace soft flasks a hydrovaku možnost, jak mít na zádech při minimální váze batohu až 2,5 litru tekutin! Soft flask lahviček se ovšem zároveň týká jedna z mála výhrad, kterou k batohu mám. V situaci, kdy při závodě je tekutina v láhvi z více než poloviny vypita, tak se zhoršuje manipulace a samotný komfort občerstvování. I přesto ale soft flasky rád využívám, v porovnání s hydrovakem na zádech je manipulace s nimi příjemná. Každý milimetr batohu využitý na 100 %

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z hlediska úložného prostoru, kapes a uchycení trekových holí jsou S-labové batohy skutečně propracovány do posledního detailu. Jak název napovídá, testovaný model disponuje maximálním objemem 5 litrů, což bohatě dostačuje i na delší závody, kde je povinná výbava obsáhlejší. Do batohu bez problémů dám běžeckou bundu, návleky, mobil, dostatek tekutin a výživy na 5-6 hodin dlouhé výběhy.

I přes to, že batoh je navržen ze strečového materiálu poměrně minimalistickým způsobem a váží mírně pod 300 gramů, kapes je na něm opravdu požehnaně. Všechny kapsy na gely, tablety, mobil a další vybavení jsou jednoduše dostupné bez nutnosti sundávat batoh. Díky zadní podélné „klokaní“ kapse po celé šířce je využit i prostor kolem boční strany těla. Integrovaná píšťalka je z hlediska bezpečnosti v horách samozřejmostí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako alternativu k pětilitrové verzi nabízí Salomon i 12 litrů objemnou verzi, která se vyznačuje stejnými technickými parametry a střihem. Na dlouhé ultratraily vám ovšem logicky poskytne více prostoru.

 

Zhodnocení

+ skvělý střih, sedí dokonale díky Twin Link systému uchycení
+ dostatečný počet kapes a úložného prostoru
+ minimální váha, na těle batoh takřka necítíte
+ možnost vzít si na běh jak soft flasky, tak hydrovak
– vyšší cena
– subjektivně potíže s manipulací se soft flasky v závodním tempuPodobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek