OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výbava

Suunto Ambit3 Peak – sportovní hodinky s vysokými ambicemi

Když jsem dostal nabídku otestovat hodinky Sunnto Ambit3 Peak, nemohl jsem se dočkat, až se proběhnu s osobním trenérem vměstnaným do této malé technické vychytávky. To není zdaleka všechno, co tento nejvybavenější model z nabídku Suunto umí.

Základní popis

Hodinky mají jednoduchý kruhový design s pěticí ovládacích tlačítek a GPS anténou. Jejich rozměry jsou větší než u klasických hodinek, ale to se u tohoto druhu sporttesterů předpokládá. Konstrukce vypadá bytelně s masivním plastovým páskem, který zajistí hodinky na svém místě. Pásek je perforovaný, proto je nošení pohodlné a nedochází k nepříjemnému pocení. Display je chráněn zapuštěným minerálním krystalickým sklem, takže by nemělo docházet ke zbytečným škrábancům. Mně se během testování neobjevil ani jediný a to jsem hodinky běžně nosil.

Na spodní straně je uveden typ hodinek a známá loga spolu s informací o vodotěsnosti do 100m. Potěší fakt, že Suunto vyrábí své hodinky ve Finsku. Na pravé straně je umístěn konektor na USB kabel v podobě 4 kontaktů, který slouží pro přenos dat a zároveň jako nabíječka. Na horní straně je umístěn senzor, u kterého je třeba dát pozor na bahno či písek pro jeho správnou funkčnost. Hodinky se svou hmotností necelých 90 g na ruce nijak nepřekážejí a já si na ně ihned zvykl, pouze při natahování rukávů si člověk uvědomí, že je lepší si je nejprve sundat.

Materiál:minerální krystalické sklo
Hmotnost: 89 g
Typ displeje: LCD
Velikost displeje: kruhový průměr 3 cm
Rozlišení displeje: 128 x 128
Interní paměť: 250 POI
Doba provozu: 16-50 hodin
Senzory: Barometr, Měřič nadmořské výšky, Teploměr, Chronograf, Kompas, GPS
Druh baterie: vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií: 1
Rozměry: 50 × 50 × 18 mm
Voděodolnost: IPX-8
Barevné varianty: černá
Teplotní limit: -20°C až +60°C
Konektivita: Bluetooth, USB
Další funkce: GPS
Infocena: 12 350 Kč
Dodává: AMER sports
Více info na www.suunto.cz

9

Ovládání a funkce

Ovládání hodinek je intuitivní, pětice tlačítek má srozumitelně popsané funkce a člověk si na ně rychle zvykne. Hlavní obrazovka zobrazuje hodiny a datum plus volitelnou informaci (sekundy, den v týdnu nebo procenta baterie). Tlačítkem Next lze přepínat až mezi 5ti obrazovkami, první je již zmíněný čas, další zobrazuje aktuální tlak spolu s grafem vývoje a časem východu a západu slunce, nebo teplotou.

Na dalších obrazovkách najdete klasické stopky, odpočítávání a graf aktivity zobrazující spálené kalorie. V menu nastavení lze zvolit, která z těchto obrazovek bude zapnutá. Tlačítko vpravo dole zapíná podsvětlení. Dlouhým podržením tlačítka Next se dostanete do menu nastavení. V kolonce Osobní si nastavíte osobní údaje o váze, pohlaví, věku a maximální tepové frekvenci. Mezi další funkce patří párování, kdy je možné hodinky připojit pomocí Bluetooth k mobilnímu telefonu a nastavit připojení různých senzorů, jako je hrudní pás a různé PODy (foot, power, bike…).

Mezi další nastavení patří již zmíněné obrazovky, tón tlačítek, jednotky a jazyk (čeština je podporována). Tlačítkem Start se dostáváme k různým aktivitám. Mezi předprogramované patří běh, jízda na kole, plavání, treking, ale i triatlon, alpské lyžování a dokonce i horolezectví. Je tu také kolonka navigace, záznamník všech aktivit a zotavení, které vyhodnotí odpočinek mezi jednotlivými aktivitami podle údajů z hrudního pásu.

Konektivita

Pro maximální využití hodinek je třeba se přihlásit do účtu Movescount na stránkách www.movescount.com (není třeba se obávat, lze zvolit český jazyk). Stránky jsou přehledné a po registraci je možné prohlížet moje aktivity, plánovat pravidelné tréninky, vkládat trasy a body zájmu a porovnávat svoje aktivity s ostatními uživateli Movescount. Je zde možnost porovnávat výsledky dosažené na stejných tratích, pořádat události či vytvářet skupiny. Co mě dost zaujalo, byla mapa s veřejnými aktivitami, kde lze objevit zajímavé treky,běžecké trasy i trasy různých závodů. Lze je snadno přenést mezi moje oblíbené trasy a nahrát do hodinek.

Pro připojení hodinek je třeba nainstalovat aplikaci Moveslink, která neumí nic jiného než synchronizovat data s účtem Movescount. Existuje i dost jiných aplikací od různých vývojářů, které umí nahrávat data do Movescountu, takže je opravdu z čeho vybírat. K dispozici je i již zmíněná mobilní aplikace na https://play.google.com/store/apps/details?id=com.suunto.movescount.android pro Android a https://itunes.apple.com/us/app/suunto-movescount/id465054490?mt=8 pro iPhone. Ani v jednom obchodě nemá moc dobré hodnocení, v Google Play jsou to 2,5 hvězdičky a v Appstore 2 v poslední verzi dokonce jen jedna. Tato aplikace nabízí základní přehled aktivit, informace o majiteli účtu. Po spojení s hodinkami se provede bezdrátová synchronizace, což se v mém případě zcela nepovedlo. Nicméně si aplikace data o mých aktivitách stáhla z mého účtu Movescount, takže mi mé aktivity zobrazila. Aplikace nabízí možnost nastavení všech možných funkcí hodinek přímo v telefonu a přidává možnost využít telefon jako druhý display během aktivity.

Fotogalerie

Osobní zkušenost

V sobotu odpoledne jsem si šel s hodinkami zaběhat. Po vybrání běhu z nabídky aktivit začaly hodinky vyhledávat signál GPS a hrudní pás. Fixace proběhla bleskově a mohl jsem vyběhnout. Při běhu lze přepínat mezi jednotlivými obrazovkami, mně však vyhovovala ta s průměrnou rychlostí. Hodinky reagují opravdu rychle a hned bylo vidět, jak jsem začal zpomalovat, když jsem se na chvíli věnoval přepínání funkcí. Obvykle běhám s mobilním telefonem a musím říct, že hodinky jsou mnohem pohodlnější a přehlednější. Funkce běh po trati přidává další vychytávku v podobě navigace při běhu, což ocením hlavně v místech, kde běžím poprvé. Při treku zase ocením přehled o aktuální nadmořské výšce včetně grafu.

Hodnocení testera

Hodinky Suunto Ambit3 Peak jsou ideálním doplňkem pro všechny aktivní lidi, kteří si rádi sledují své činnosti. Tím získají přehled o svých pokrocích, možnost porovnávat dosažené výsledky s přáteli nebo lidmi z komunity. Tyto hodinky jsou vhodné nejenom pro běžce a cyklisty, ale své uplatnění najdou ve většině aktivních sportů. Výhodou je i multisportovní režim, kdy lze snadno během výkonu přepnout na další složku. Třešničkou na dortu je velká výdrž baterie, kdy za celé testování nebylo nutné hodinky dobíjet.

Zaujalo mě:

  • Přesnost měření i výškoměru
  • Velká výdrž baterie
  • Možnost určit si zobrazované ukazatele


Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek