OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Survival

V Jeseníkách se konal druhý ročník závodu Koutyman

Síly se soupeři i s drsnou přírodou Hrubého Jeseníku změřilo v sobotu 20. září na sedm desítek účastníků extrémního horského duatlonu Koutyman. Náročná trať je přivedla až k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stáně ve výšce 1350 metrů nad mořem.

Po čtyř a půl kilometrovém běhu následovala cyklistická část soutěže dlouhá 36 kilometrů. Pak přišel opět běh, tentokrát 13kilometrový. Absolutní vítěz závodu Ondra Fojtík z klubu X-sports Cannondale trať pokořil v čase 2,42 hod. Sedmatřicetiletý závodník tak zopakoval úspěch z loňského prvního ročníku soutěže, kdy byl členem vítězné štafety. „Mám rád Jeseníky a Koutyman mě opravdu chytl. Nejvíc jsem si užil cyklistickou část závodu, kde jsem také získal náskok nad soupeři,“ pochvaloval si držitel nejcennějšího kovu letošního roku.

V ženské kategorii prvenství vybojovala sedmadvacetiletá Lucie Javorová z Valchabajk CykloMira. Tento tým postavil také vítěznou štafetu, zlato utržili Tomáš Minařík a Martin Hečko.

Výsledková listina viz www.koutyman.cz/duathlon/vysledky

Mezi závodníky nechyběl ani Petr Vabroušek, desetinásobný mistr republiky v dlouhém triatlonu, jenž se stal světovým rekordmanem díky 73 násobnému umístění v top 10 na závodech série Ironman WTC. V Koutech zvítězil v kategorii čtyřicátníků. „Závod jsem si užil ještě víc než loni. Pokud jde o běh, zvládl bych i delší trať, klidně bych si dal víc do těla,“ překvapil svým sdělením.

Po závodě si pochvaloval dobře vyznačenou trať a vyjadřoval spokojenost s vlastním výkonem. „V rámci republiky stále nemám ve své věkové kategorii konkurenci. Na špičce se držím už patnáct let. Sport mě baví a budu se mu věnovat tak dlouho, dokud to půjde,“ uvedl profesionální triatler.

Závodníkům se líbil závěrečný sjezd kouteckým bikeparkem, jež patří k nejlepším v republice. „Závod je obtížný zejména svou rozmanitostí. V první etapě je třeba pohlídat techniku ve sbězích, brod přes potok a kořenové pasáže a také udýchat krátké stojky, aby se organizmus nezahltil před kolem. Cyklistická část je zrádná ve zvolení optimálního tempa. Závodník vyjíždí v jednom tahu téměř kilometrový kopec s největším převýšením v České republice. Poté je zapotřebí koncentrace na technický sjezd bikeparkem, kde šikovný biker může získat, ale také hodně ztratit. Samotný závěrečný běh už je o vůli. Chce to najít optimální rytmus, někdo běží, někdo kráčí ale všichni musí absolvovat koutecké sjezdovky s „oddychovým“ traverzem po bývalé cestě uhlířů až na vrchol Rysí skály ve výšce 1200 metrů nad mořem. Sběh dolů, když tělo ještě dovolí, je také samostatnou disciplínou, zakončenou pro mnohé oázou v podobě cíle na náměstí areálu,“ popsal účastník závodu a spoluautor tratě závodu David Kestl.

Počasí letošnímu Koutamanovi vcelku přálo. „Bylo teplo, nepršelo, tratě se nerozvodnily a nebyly až tak blátivé. V den závodu částečně padla mlha, která komplikovala sjezd z Dlouhých Strání. Později se však rozplynula,“ řekl spoluorganizátor Tomáš Hrbáček.

Za nejnáročnější označil třetí etapu závodu, kdy si mnozí účastníci Koutymana sáhli až na samotné dno fyzických sil. „Sjezdovku řada z nich neběhala, vyšli ji rychlou chůzí. Za to si nejvíce pochvalovali jízdu po trasách místního bikeparku. Jako organizátory nás těší ocenění za volbu a dobré značené tratí i spokojenost závodníků s prostředím, včetně zázemí areálu Kouty,“ uvedl Hrbáček.Podobné články
Survival
16. 12. 2019 Nezapomeňte se dobře připravit na další Krkonošský survival!

Chtěli byste si vyzkoušet v jednom dni urazit pár desítek kilometrů v zimních Krkonoších a Podkrkonoší?...

Celý článek
Survival
23. 11. 2019 Parkáč 2019 je minulostí…

V sobotu 9. listopadu se poblíž Jílového u Prahy jel poslední letošní závod Českého poháru...

Celý článek
Survival
3. 4. 2019 Hannah EPO Survival 2019 – 13hodinové dobrodružství formou skládanky

Světla tří set čelovek se rozkmitají do tmy v rytmu běhu do vrchu ve 3...

Celý článek