OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Survival

V Jeseníkách se konal druhý ročník závodu Koutyman

Síly se soupeři i s drsnou přírodou Hrubého Jeseníku změřilo v sobotu 20. září na sedm desítek účastníků extrémního horského duatlonu Koutyman. Náročná trať je přivedla až k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stáně ve výšce 1350 metrů nad mořem.

Po čtyř a půl kilometrovém běhu následovala cyklistická část soutěže dlouhá 36 kilometrů. Pak přišel opět běh, tentokrát 13kilometrový. Absolutní vítěz závodu Ondra Fojtík z klubu X-sports Cannondale trať pokořil v čase 2,42 hod. Sedmatřicetiletý závodník tak zopakoval úspěch z loňského prvního ročníku soutěže, kdy byl členem vítězné štafety. „Mám rád Jeseníky a Koutyman mě opravdu chytl. Nejvíc jsem si užil cyklistickou část závodu, kde jsem také získal náskok nad soupeři,“ pochvaloval si držitel nejcennějšího kovu letošního roku.

V ženské kategorii prvenství vybojovala sedmadvacetiletá Lucie Javorová z Valchabajk CykloMira. Tento tým postavil také vítěznou štafetu, zlato utržili Tomáš Minařík a Martin Hečko.

Výsledková listina viz www.koutyman.cz/duathlon/vysledky

Mezi závodníky nechyběl ani Petr Vabroušek, desetinásobný mistr republiky v dlouhém triatlonu, jenž se stal světovým rekordmanem díky 73 násobnému umístění v top 10 na závodech série Ironman WTC. V Koutech zvítězil v kategorii čtyřicátníků. „Závod jsem si užil ještě víc než loni. Pokud jde o běh, zvládl bych i delší trať, klidně bych si dal víc do těla,“ překvapil svým sdělením.

Po závodě si pochvaloval dobře vyznačenou trať a vyjadřoval spokojenost s vlastním výkonem. „V rámci republiky stále nemám ve své věkové kategorii konkurenci. Na špičce se držím už patnáct let. Sport mě baví a budu se mu věnovat tak dlouho, dokud to půjde,“ uvedl profesionální triatler.

Závodníkům se líbil závěrečný sjezd kouteckým bikeparkem, jež patří k nejlepším v republice. „Závod je obtížný zejména svou rozmanitostí. V první etapě je třeba pohlídat techniku ve sbězích, brod přes potok a kořenové pasáže a také udýchat krátké stojky, aby se organizmus nezahltil před kolem. Cyklistická část je zrádná ve zvolení optimálního tempa. Závodník vyjíždí v jednom tahu téměř kilometrový kopec s největším převýšením v České republice. Poté je zapotřebí koncentrace na technický sjezd bikeparkem, kde šikovný biker může získat, ale také hodně ztratit. Samotný závěrečný běh už je o vůli. Chce to najít optimální rytmus, někdo běží, někdo kráčí ale všichni musí absolvovat koutecké sjezdovky s „oddychovým“ traverzem po bývalé cestě uhlířů až na vrchol Rysí skály ve výšce 1200 metrů nad mořem. Sběh dolů, když tělo ještě dovolí, je také samostatnou disciplínou, zakončenou pro mnohé oázou v podobě cíle na náměstí areálu,“ popsal účastník závodu a spoluautor tratě závodu David Kestl.

Počasí letošnímu Koutamanovi vcelku přálo. „Bylo teplo, nepršelo, tratě se nerozvodnily a nebyly až tak blátivé. V den závodu částečně padla mlha, která komplikovala sjezd z Dlouhých Strání. Později se však rozplynula,“ řekl spoluorganizátor Tomáš Hrbáček.

Za nejnáročnější označil třetí etapu závodu, kdy si mnozí účastníci Koutymana sáhli až na samotné dno fyzických sil. „Sjezdovku řada z nich neběhala, vyšli ji rychlou chůzí. Za to si nejvíce pochvalovali jízdu po trasách místního bikeparku. Jako organizátory nás těší ocenění za volbu a dobré značené tratí i spokojenost závodníků s prostředím, včetně zázemí areálu Kouty,“ uvedl Hrbáček.Podobné články
Survival
13. 2. 2018 V Děčíně letos proběhne 20. ročník Adrenalin Challenge

Legendární Adrenalin Challenge v Děčíně je spolu s doprovodným programem ojedinělou adrenalinovou akcí pro širokou...

Celý článek
Survival
30. 1. 2018 Mezinárodní Mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2018

Ve dnech 28. ledna až 2. února 2018 probíhá v Jeseníkách 24. ročník mezinárodního Mistrovství...

Celý článek
Survival
17. 11. 2017 Startuje registrace na oblíbený Krkonošský survival!

Právě začala registrace na Krkonošský survival 2018. Na start příštího závodu vás, stejně jako minulé...

Celý článek
Vaše Komentáře