OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Běh na lyžích

Vasův běh – legendární švédský závod

První březnový víkend je již dlouhá léta spojen s nejznámějším závodem v běhu na lyžích. Vasův běh, tedy 90 km klasicky, se ve Švédsku ( ze Sälenu do Mory) koná již od roku 1922. Běží se na památku útěku švédského šlechtice Gustava Ericssona Vasy před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520.

V prvním roce na trať vyběhlo celkem 119 závodníků. Tehdejší vítěz, dvaadvacetiletý Ernst Alm zvládl trať za sedm a půl hodiny a dodnes zůstává v historických tabulkách jako vůbec nejmladší závodník, který kdy Vasův běh vyhrál. Zajímavostí je také to, že se v roce 1977 Vasova běhu poprvé účastnil i švédský král Karl XVI. Gustaf. Rekord trati padl v roce 1998, kdy zvítězil Peter Göransson za tři hodiny a necelých 39 minut.

90 km dlouhá trať láká k účasti závodníky ze všech koutů planety a stává se jakousi Mekkou běžeckého lyžování. Letos se s nástrahami dlouhé trati utká 15 800 běžců. Přesto je to však především závod, kde se bojuje o body do sérií dálkových běhů Ski Classic a FIS Marathon Cupu. Na startu tak nebudou chybět elitní dálkoví běžci. Mezi největší favority na přední příčky bezesporu patří také Stanislav Řezáč (mj. letošní vítěz Jizerské padesátky a König Ludwig Lauf), který na Vasově běhu v minulosti skončil 3x bronzový a jednou stříbrný. Velkými soupeři mu budou bratři Auklandové či domácí Jerry Ahrlin. Naopak mezi startujícími bude pro zranění chybět norský kontroverzní běžec na lyžích Peter Northug.

Dva dny před závodem je ve Švédsku nezvykle teplo (+ 6°C) a poměrně málo sněhu. Tyto podmínky závod ještě ztíží a favorité budou zřejmě volit jízdu na hladkých lyžích, což může znamenat až 90 km běhu soupaž…

Závod můžete sledovat v přímém přenosu na kanále ČT4 Sport v neděli 4.3. od 07:55.

Webové stránky závodu:
www.vasaloppet.sePodobné články
Běh na lyžích
12. 2. 2020 Jesenická 24 hodinovka na běžkách již po třinácté

Pro zájemce z řad amatérských běžkařů je připraven již 13. ročník zážitkového závodu. Pravidelní účastníci oceňují...

Celý článek
Běh na lyžích
5. 1. 2016 Red Bull Horská smyčka se stáhne v Abertamech

Čtyři okruhy. Od nejdelšího po nejkratší. Ale jeden těžší než druhý. Začíná mobilizace sportovců na...

Celý článek
Běh na lyžích
6. 3. 2012 Na Kudrnovské 24 padaly rekordy

Krásné slunečné počasí přivítalo v sobotu 3. března na horské chatě Paprsek v Jeseníkách účastníky...

Celý článek