Výživa při extrémní zátěži
Pokud ve své kariéře pomýšlíte na ty nejvyšší příčky, nejspíše se tématu správná výživa nevyhnete. Na internetu existuje ohromné množství informací o tom jak sestavit běžný jídleníček, čemu se ve stravování vyhnout či které doplňky zařadit na tréninkové popř. závodní menu. Avšak většinou se jedná o velmi jednoduché a často neúplné informace. Na webech výrobců potravinových doplňků jsou zase tyto informace vždy šité na míru jejich produktům a nemusí být zcela objektivní. Rozhodli jsme se proto na toto téma podívat z odborného akademického pohledu a objevili jsme mnoho zajímavých prací, o které se s Vámi cheme podělit. Na českých univerzitách bylo v posledních letech obhájeno několik zajímavých děl, které se právě na téma výživa při dlouhodobé zátěži zaměřují. Vybrali jsme pět prací a věříme, že v nich naleznete spoustu zajímavých informací a inspirací!
Výživa při extrémních MTB závodech | Mgr. Tereza Stárková (Brno, 2009)
Tato práce se zabývá sportovní výživou při vytrvalostních cyklistických závodech a hodnotí jídelníček závodníků vybraného MTB závodu.
celý text práce
Výživa triatlonistů v závodním období | Andrea ZÁTOPKOVÁ (Olomouc, 2011)
Tato bakalářská práce pojednává o stravování triatlonistů v závodním období. Součástí je souhrn poznatků k výživě vytrvalců v souvislosti se závodním zatížením. Dále zjišťuje, do jaké míry je triatlonisty využívána tzv. superkompenzační sacharidová dieta, jakou stravu a výživové doplňky triatlonisté využívají před, během a po závodním zatížení. Současně se zaměřuje na subjektivní vnímání závodníků, zda ovlivňuje užívání výživových doplňků výkon při závodě. Speciální část obsahuje návrh jídelníčku s obecnými doporučeními v souvislosti s daným typem závodu. Pro zjištění poznatků, k výživě triatlonistů byla použita metoda dotazníkového šetření. Ačkoliv triatlon patří mezi vytrvalostní sporty, triatlonistů využívajících superkompenzační dietu v její plné verzi uvedli pouze 2 muži. Současně bylo zjištěno, že triatlonisté v souvislosti se závody dávají přednost zejména sacharidové stravě s menším obsahem tuku a vlákniny. Jako nezbytné považují výživové doplňky během závodního zatížení. Subjektivně vnímají výživové doplňky jako nepostradatelné pro svůj výkon zejména muži.
celý text práce
Výživa v cyklistice | Mgr. Ivana Smíšková (Brno, 2009)
V teoretické části diplomové práce jsou zpracovány dosavadní poznatky o problematice výživy cyklistů, je zde také popsána optimální výživa při cyklistických trénincích a závodech. Empirická část byla zaměřena na srovnání určitých výživových zvyklostí a pitného režimu mezi rekreačními, výkonnostními a dále silničními a MTB cyklisty.
celý text práce
Výživa v orientačním běhu | Bc. Soňa Beržinská (Brno, 2009)
Bakalářská práce pojednává o sportovní výživě v orientačním běhu. Podrobně rozebírá specifika jednotlivých věkových kategorií a zásady, kterými by se orientační běžci měli ve výživě řídit. Součástí práce jsou vzorové jídelníčky pro přípravné i závodní období.
celý text práce
Výživa při zvýšených nárocích na tělesnou výkonnost | Ing. Jitka HADRBOLCOVÁ (Zlín, 2010)
Diplomová práce je zaměřena na problematiku související s výživou při zvýšených náro-cích na tělesnou výkonnost. Teoretická část se zabývá vlivem tělesné zátěže na organis-mus, všeobecnými požadavky a specifiky ve výživě sportovců s ohledem na pohlaví a typ prováděné tělesné zátěže. Cílem praktické části bylo navrhnout jídelníčky pro dané skupi-ny amatérských sportovců. Jídelníčky byly sestaveny na 7 dní pro cílovou skupinu muži a ženy ve věku 19 – 34 let s ohledem na vytrvalostní a silový trénink.
celý text práce
ZDROJ: Theses.cz