OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výživa

Výživa při extrémní zátěži

Pokud ve své kariéře pomýšlíte na ty nejvyšší příčky, nejspíše se tématu správná výživa nevyhnete. Na internetu existuje ohromné množství informací o tom jak sestavit běžný jídleníček, čemu se ve stravování vyhnout či které doplňky zařadit na tréninkové popř. závodní menu. Avšak většinou se jedná o velmi jednoduché a často neúplné informace. Na webech výrobců potravinových doplňků jsou zase tyto informace vždy šité na míru jejich produktům a nemusí být zcela objektivní. Rozhodli jsme se proto na toto téma podívat z odborného akademického pohledu a objevili jsme mnoho zajímavých prací, o které se s Vámi cheme podělit. Na českých univerzitách bylo v posledních letech obhájeno několik zajímavých děl, které se právě na téma výživa při dlouhodobé zátěži zaměřují. Vybrali jsme pět prací a věříme, že v nich naleznete spoustu zajímavých informací a inspirací!

Výživa při extrémních MTB závodech | Mgr. Tereza Stárková (Brno, 2009)

Tato práce se zabývá sportovní výživou při vytrvalostních cyklistických závodech a hodnotí jídelníček závodníků vybraného MTB závodu.
celý text práce

Výživa triatlonistů v závodním období | Andrea ZÁTOPKOVÁ (Olomouc, 2011)

Tato bakalářská práce pojednává o stravování triatlonistů v závodním období. Součástí je souhrn poznatků k výživě vytrvalců v souvislosti se závodním zatížením. Dále zjišťuje, do jaké míry je triatlonisty využívána tzv. superkompenzační sacharidová dieta, jakou stravu a výživové doplňky triatlonisté využívají před, během a po závodním zatížení. Současně se zaměřuje na subjektivní vnímání závodníků, zda ovlivňuje užívání výživových doplňků výkon při závodě. Speciální část obsahuje návrh jídelníčku s obecnými doporučeními v souvislosti s daným typem závodu. Pro zjištění poznatků, k výživě triatlonistů byla použita metoda dotazníkového šetření. Ačkoliv triatlon patří mezi vytrvalostní sporty, triatlonistů využívajících superkompenzační dietu v její plné verzi uvedli pouze 2 muži. Současně bylo zjištěno, že triatlonisté v souvislosti se závody dávají přednost zejména sacharidové stravě s menším obsahem tuku a vlákniny. Jako nezbytné považují výživové doplňky během závodního zatížení. Subjektivně vnímají výživové doplňky jako nepostradatelné pro svůj výkon zejména muži.
celý text práce

Výživa v cyklistice | Mgr. Ivana Smíšková (Brno, 2009)

V teoretické části diplomové práce jsou zpracovány dosavadní poznatky o problematice výživy cyklistů, je zde také popsána optimální výživa při cyklistických trénincích a závodech. Empirická část byla zaměřena na srovnání určitých výživových zvyklostí a pitného režimu mezi rekreačními, výkonnostními a dále silničními a MTB cyklisty.
celý text práce

Výživa v orientačním běhu | Bc. Soňa Beržinská (Brno, 2009)

Bakalářská práce pojednává o sportovní výživě v orientačním běhu. Podrobně rozebírá specifika jednotlivých věkových kategorií a zásady, kterými by se orientační běžci měli ve výživě řídit. Součástí práce jsou vzorové jídelníčky pro přípravné i závodní období.
celý text práce

Výživa při zvýšených nárocích na tělesnou výkonnost | Ing. Jitka HADRBOLCOVÁ (Zlín, 2010)

Diplomová práce je zaměřena na problematiku související s výživou při zvýšených náro-cích na tělesnou výkonnost. Teoretická část se zabývá vlivem tělesné zátěže na organis-mus, všeobecnými požadavky a specifiky ve výživě sportovců s ohledem na pohlaví a typ prováděné tělesné zátěže. Cílem praktické části bylo navrhnout jídelníčky pro dané skupi-ny amatérských sportovců. Jídelníčky byly sestaveny na 7 dní pro cílovou skupinu muži a ženy ve věku 19 – 34 let s ohledem na vytrvalostní a silový trénink.
celý text práce

ZDROJ: Theses.czPodobné články
Výživa
24. 4. 2019 Tipy na ideální jídla pro vytrvalostní běžce

Vytrvalostní běžci mají většinou kromě dlouhých hodin strávených během společnou zálibu v jídle. Někteří z...

Celý článek
Výživa
26. 11. 2018 Výživa je klíčem k lepšímu sportovnímu výkonu. Povíme proč i na co...

Pracujete-li na své výkonnosti, je třeba myslet nejen na tréninkové dávky, ale také na správnou...

Celý článek
Výživa
25. 8. 2018 Křeče jsou postrachem vytrvalostních sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle „hlaďáku“ snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř...

Celý článek