OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Adidas 24 hodin na Lysé hoře startuje už v sobotu!

Leden má v kalendáři extrémních závodů jednu jistotu a možná největší tahák zimy – závod Adidas 24 hodin na Lysé hoře. Magický beskydský vrchol s kótou 1323 m n. m. přitahuje celoročně nejen místní borce, ale za tréninky či závody zde dojíždí mnoho dalších pohybu-chtivých nadšenců. Jen těžko u nás hledat horu, kde se koná více závodů a počet zde natočených kilometrů během přípravy sportovců bude asi hodně vysoké číslo…

Když před pár lety Libor Uher oznámil vznik zimní čtyřiadvacítky, čekalo se, že to bude akce jen pro pár drsných horalů, možná spíše pro alpinisty a horolezce, než pro kované běžce. Jenže na vlně popularity Beskydské sedmičky se svezl i tento podnik, a od té doby je rok co rok vyprodáno dlouho dopředu. Přitom ve srovnání s Beskydskou sedmičkou jde o opravdový extrém. Zima, tma, vlhko a pohyb pořád na jednom a tom samém okruhu. Psychická odolnost závodníků hraje obrovskou roli. Zmiňují to často i vítězové z předchozích let, že nepodlehnout vábení chvilky v teple v depu závodu a znovu se nakopnout do dalšího okruhu, je pro unavenou mysl přetěžký úkol. Ať už to byl Zbyněk Cypra, Vašek Utínek, Jan Zemaník či Petr Žákovský, všichni si pro vítězství došli způsobem nonstop pohybu s minimálním časem zastavení na občerstvení či převlékání.

Letošní ročník odstartuje v sobotu 21. ledna v 11:00 z prostoru areálu u pily v Ostravici. Základna a konec okruhu však bude u Hotelu Sepetná. Okruh o délce cca 11,5 km s převýšením 764 m vede po červené turistické značce kolem Transformátoru směr Butořanka. Pod ní však uhýbá prudce do kopce a až pod Větry vede mimo stezku prudkými zalesněnými svahy. Ve chvíli, kdy opět protíná červenou značku, pokračuje dál severním směrem na traverzovou cestu, která závodníky zavede až pod Malchor. Po napojení na chodník vedoucí od Ivančeny se před všemi zjeví prudká stěna horní části bývalé severní sjezdovky. Nyní už tam jsou serpentinové chodníčky, které však v letošní zimě nejsou vyšlapané a stezka vede nepravidlelně “cik-cak” až k vrcholu. Dolů už je to jednoduché – po červené na Lukšinec a pak dále po hřebínku až na Albínové náměstí, odtud už mírnějším seběhem k Sepetné.

Rok co rok se LH24 účastní širší špička ultraběžců. A to ať už jako jednotlivci nebo v kategorii dvojic. Letošní pohled do startovní listiny opět potvrzuje, že závod láká! O prvenství a možná i rekord závodu se v soutěži dvojic poperou i vítězové Beskydské sedmičky 2016 Mára Causidis se Standou Najvertem. V královské kategorii jednotlivců by se na špici měli objevovat Zbyněk Cypra, Petr Král, Tomáš Štverák, Radek Chrobák, Kamil Bezděk, Michal Navrátil nebo Marek Novotný. Ale adeptů na bednu byste našli více! U žen pak můžeme hlavní favoritku na vítězství hledat mezi Kristýnou Chmelkovou, Lindou Bienáčovou a Petrou Macurovou, ale uvidíme, každoročně dochází k mnoha překvapením. Kompletní startovní listinu najdete na stránce http://www.lh24.cz/lh24/startovni-listina/

Co se týče novinek, organizátoři slibují vylepšení prostoru cíle, kde by měla přibýt tribuna a možnost zakoupení občerstvení pro diváky. Závodnici si zase po absolvování minimálně tří vrcholů odnesou památeční připínací placku s počtem jimi absolvovanými vrcholy. Přibude také možnost udělat si vlastní foto na Instagram (či jiné soc. sítě) díky speciálnímu fotorámečku.

Ať už o víkendu budete závodit, fandit na místě nebo u počítače, užijte si to!

Fotogalerie

Výsledky 2016: www.extremnizavody.cz/letosni-lh24-ovladli-petr-zakovsky-a-linda-beniacova/

Rozhovor s Petrem Žákovským (vítěz 2016): www.extremnizavody.cz/petr-zakovsky-tesil-jsem-se-na-cely-den-na-kopci/

Rozhovor s Janem Zemaníkem (víztěz 2013 a 2014): www.extremnizavody.cz/jan-zemanik-kral-letosniho-lh24/Podobné články
Kratší závody
20. 2. 2019 Mizuno Trail Running Cup otvírá registrace, nově zamíří i do Brd

Na brdský hřeben po stopách nejstaršího maratonu v zemi zamíří poprvé účastníci Mizuno Trail Running Cup....

Celý článek
Horské maratony
5. 2. 2019 World Marathon Challenge 2019 je za námi, Petr i Filip Vabrouškovi si...

Běžet maraton je pro leckoho velká výzva. Běžet během jedné sezóny 7 maratonů už je...

Celý článek
Kratší závody
29. 1. 2019 Blíží se Lipno Ice Marathon, letos na ledu!

Lipno Ice Marathon, jediný a jedinečný ledový maraton nejen v České republice, ale i ve střední...

Celý článek
Vaše Komentáře