OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

Cesta za novým dobrodružstvím – MS AR Austrálie 2016

Atletika je prý královnou sportu. Ano, je to krásný sport, atleti podávají úžasné výkony a pokud mluvíme o sportu v tak trochu „umělých“ podmínkách, pak je jistě atletika královnou.

Atletiku jsem taky řadu let provozoval. Jenže pro mne osobně už dlouhou dobu královnou sportu není. Je tu totiž Adventure racing (AR). Dnes už si troufnu věřit, že víc a víc lidí alespoň přibližně ví, o jaký sport jde. Do médií se dostává pomalu, ale přece. Sportovní disciplíny, které AR zahrnuje, jsou opravdu rozmanité (běh, kolo, kajak, lezení, bruslení, plavání, orientace s mapou…). Každý závodník je musí všechny zvládnout a vše se odehrává v divoké přírodě, ve dne i v noci, non stop i několik dní, dokud závodníci ze startu nedorazí do několik set kilometrů vzdáleného cíle. Navíc se ještě jedná o týmový závod 4-členných týmů, které musí být smíšené (muži a ženy dohromady).

A takové bude i nadcházející Mistrovství světa v Austrálii – XPD Expedition Race 2016. Pro letošní rok je stanoveno datum konání od 6. do 19. listopadu. Ostrý start bude 10. listopadu ve 12:30 australského času. Dalších přesných informací o závodu je velmi málo. Ano, i to k tomuto sportu patří. Centrum závodu je ve městě Ulladulla, které leží 230 km jižně od Sydney. Vše je utajeno co nejdéle, aby týmy prokázaly, jak si umí poradit se všemi nástrahami. Víme, že trasa závodu bude mít celkem okolo 600 km, že limit pro její překonání je 8 dnů a nocí a víme, jakou výbavu si musíme přivézt a naopak, jakou mít nesmíme (např. GPS a přístroje pro noční vidění). Ještě víme, jaké disciplíny nás čekají, ale zatím nevíme, kdy bude která, kolik bude měřit kilometrů a v jakých podmínkách se odehraje. Vše se dozvíme postupně, pořadatel nám vždy řekne jen to nejnutnější, ale nakonec, asi 3 hodiny před startem, vyrukuje konečně se všemi detaily a rozdá nám mapy. Za „odměnu“ nás ale zavře do prostor, kde nebude přístup k žádným elektronickým přístrojům ani internetu. Od té doby se už budeme spoléhat několik dlouhých dnů jen na svůj mozek, smysly, zkušenosti a týmovou spolupráci.

Do této vzdálené destinace pojedou reprezentovat Českou republiku 2 týmy. Já tentokrát budu v týmu s Janem Císařem, Terezou Rudolfovou a Janem Obuškevičem. Vystupujeme ve startovní listině pod jménem Salomon-Suunto Czech AR team. Kolem nás to bude samé zvučné jméno. Nejlepší světové týmy z jižní Ameriky, USA, Evropy ale hlavně i z Nového Zélandu a Austrálie. Domácí týmy mají vždy určitou výhodu znalosti prostředí. Celkem bude na startu 100 týmů, což je opravdu hodně. Pořadatel odhaduje čas vítěze na 4,5 dne. Přiblížit se k tomuto času bude tedy znamenat jednoznačný úspěch. Naší základní ambicí je celý závod dokončit v plné sestavě, což je samo o sobě předpokladem pro úspěch. Vyšší ambicí je, vzhledem k našlapané konkurenci, zařadit se do první čtvrtiny výsledkové listiny. A v optimální konstelaci bychom mohli pomýšlet na první dvacítku… ale jak se říká, chceš-li rozesmát pána boha, řekni mu o svých plánech…

Pro zvědavé a zájemce budeme uvádět novinky z příprav na závod na našem FB profilu Salomon teamu https://www.facebook.com/SalomonSuuntoOutdoorAdventureTeam/?fref=ts , ale i jinde.

Oficiální web závodu: http://www.xpd.com.au/

 

Poznámka redakce: V den startu zveřejníme další příspěvek k MS v AR, kde shrneme všechny známé informace a především uvedeme link na živý online přenos.

(Ilustrační foto: http://www.krkonosskysurvival.cz/)Podobné články
Adventure race
18. 6. 2019 Hannah EPO Survival 2019 – 13 hodin dřiny, odříkání a nadšení v...

Týdenní sportovní dovolená směstnaná do jediného dne. Tak lze nejjednodušším způsobem popsat Hannah EPO Survival,...

Celý článek
Adventure race
19. 11. 2018 Jeden z nejtěžších závodů světa na tropickém ostrově Reunion. Češi zde vybojovali...

Historicky nejlepší umístění a čtvrté místo na mistrovství světa přivezli z ostrova Reunion čeští reprezentanti...

Celý článek
Adventure race
11. 9. 2018 58 hodin v závodě Wenger Czech Adventure race 2018

První školní den a prší. Přestože školní docházku už mám dlouho za sebou, tak dnes...

Celý článek
Vaše Komentáře