OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Hory a lezení

Horolezci Petreček s Holečkem se pokusí o světový prvovýstup na „osmitisícovku“

Před Tomášem Petrečkem stojí další výzva. Opavský horolezec a extrémní sportovec 8. července odlétá na horolezeckou expedici do Pákistánu. Spolu s Markem Holečkem, jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších českých horolezců, se pokusí o světový prvovýstup na osmitisícový vrchol Gasherbrum I. Základní myšlenkou výpravy tedy není pouze vylézt na vrchol hory přezdívané Krásná, ale daleko důležitější je právě samotná cesta.

„Chceme poodkrýt nová místa, kde nenajdete lidský otisk. Tím je expedice jiná a oproti ostatním osmitisícovým projektům výjimečná,“ popisují Marek s Tomášem.

České expedici se podařilo vylézt prvovýstupem na osmitisícový vrchol naposledy před sedmadvaceti lety, navíc expedičně, nikdy ne alpským stylem. Pokud se tedy projekt Tomáše Petrečka a Marka Holečeka podaří, půjde o světově uznávaný výkon výškového horolezectví. Jediný, kdo se kdy o tuto cestu na Gasherbum I doposud snažil, byla legendární dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na americkou cestu.

Oba čeští horolezci už na Gasherbumu I stáli – Marek v roce 2009, Tomáš o čtyři roky později. Nejde jim tedy o to, dostat se za každou cenu nahoru a mohou své síly soustředit pouze na nalezení nové cesty.

„Podstatou alpského stylu je provedení výstupu ve dvou lidech bez jakékoliv další podpory a bez záchytných výškových táborů. Jinými slovy, vzít na záda batoh štěstí, kde bude veškeré vybavení pro lezení a přežití přibližně na devět dní. S tím vylézt na vršek a následně se skutálet dolů. The End,“ vysvětluje podstatu projektu Marek Holeček. Právě pro Marka je to už třetí návrat na stejnou linii. Dva předchozí pokusy se při dosažení výšky okolo 7 500 metrů nepodařily. V roce 2013 při sestupu dolů zemřel Markův dlouholetý kolega a předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý.

V těchto dnech probíhají poslední přípravy na expedici. Část vybavení už horolezci poslali do Pákistánu. V pohoří Karakoram stráví Marek s Tomášem dva měsíce.

„Prvovýstup na osmitisícovku je velká výzva, o to větší, když mám možnost jet s Márou. Docela jsme si spolu sedli, takže je to pro mě velká příležitost. Navíc se můžeme soustředit jen na samotný prvovýstup, protože jsme oba už na vrcholu stáli. Pokud budou lidi ochotní držet nám palce, tak o to tímto společně prosíme,“ říká Tomáš.

Základní informace o expedici:

název: Horolezecká expedice – Wild Challenge 2015
účastníci: Marek Holeček, Tomáš Petreček
zemně: severní Pákistán /region Baltistán
pohoří: Karakoram / závěr ledovce Abruzzi
hora: Gasherbrum I, 8068 m n. m.
termín: 8. 7. – 31. 8. 2015
cíl expedice: pokusit se o dokončení prvovýstupu alpským stylem JZ stěnou Gasherbrumu IPodobné články
Hory a lezení
20. 3. 2016 68 nejlepších outdoorových tipů ve Švýcarsku

Chcete-li projet Švýcarsko kolem dokola a na každém místě zažít krásu hor a trochu adrenalinu, přibalte...

Celý článek
Hory a lezení
27. 8. 2013 Tomáš Petreček: Všichni to otáčeli s tím, že to nejde. Šlo to

Opavský, horolezec a extrémní sportovec Tomáš Petreček se minulý týden vrátil z pákistánského pohoří Karakoram,...

Celý článek
Hory a lezení
28. 3. 2012 Tomáš Petreček a Libor Uher míří do Nepálu!

Jen pár dnů zbývá elitním českým extrémním sportovcům a horolezcům Tomáši Petrečkovi a Liboru Uhrovi...

Celý článek