OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

MS v Adventure race 2013 – výsledky

– 850 km vzdušnou čarou = 1000 km na trati
– až 10 dní NON-STOP
– 25 zemí a 60 reprezentačních čtyřčlenných týmů (min. 1 žena)
– Trek, MTB, OB, kajak, raft, plavání, lezení, HighMountain, canyoning, coasteering, in-line, lanové aktivity
– 0 až 40 °C
– 0 až 3 400 m n. m.
– vlhkost až 90%

Závod začal 100 km dlouhou MTB etapou. Po 9 až 10 hodinách dojely do depa první týmy. Čeští reprezentanti výborně zvládli především noční úsek přes opuštěné železnice a s hodinovou ztrátou se pohybovali kolem 15. místa. Bez spánku všichni pokračovali na mnohem náročnější etapu – mořský kajak. Trasa o délce 70 km vedla přes Golfo Dulce (nejhlubší záliv na světě), kde se závodníci potkali s delfíny a někteří i s velrybami. U moře panovalo hrozné vedro (kolem 40°C), které všem bralo mnoho drahocenných sil.

1

Další část závodu tvořila 100 km dlouhá MTB etapa, jejíž začátek v palmových plantážích byl navigačním oříškem. Velmi náročné bylo také stoupání na Donkey Hill s převýšením přes 1000 m. MTB však českým týmům sedí více než pádlování, a proto se po této etapě propracovaly až na 13. a 14.místo. Po třech nocích bez spánku využili všichni po konci etapy povinný 4 hodinový “rest” nařízený pořadateli a před další etapou se prospali.

Následující královskou etapu tvořil 100 km dlouhý trek, v rámci něhož závodníci nastoupali přes 4000 výškových metrů a podívali se mimo jiné i na nejvyšší horu Kostariky, 3820 metrů vysokou Cerro Chirripó. Při této etapě se týmy naopak potýkaly s velice chladným počasím. Polský tým, který aktuálně figuroval na 5. místě, musel dokonce zavolat lékařskou pomoc, kvůli podchlazení jednoho z členů týmu. Oba české týmy strávily na treku více než 24 hodin.

Následná kratší MTB etapa členitým horským terénem kostarického vnitrozemí nedala nikomu oddychnout. Hned po ní následovaly dvě velmi dlouhé části na vodě – technický sjezd na raftu a předlouhá (89 km) etapa na říčním kajaku. Během této etapy odstoupilo několik týmů pro totální rozmočení chodidel… Český tým OpavaNet/Accom/Salomon zde postihla také velmi nepříjemná událost. Jeden člun se jim roztrhl o starý kontejner a všichni čtyři členové museli 50 hodin absolvovat jen s jedním kajakem.

Po pádlování přišel krátký trek na 20 km, kde především první část v bažinách znamenala nesnesitelné útoky komárů. Následných 100 km na horském kole po rovině se zdálo již jako přijatelná překážka, ale po týdnu závodění bez spánku byla monotónnost a nekonečnost etapy přímo ubíjející. První Švédové se dostali dokonce na hranici blouznění. Ženská část týmu nepoznala svého přítele, se kterým žije a on ji také vůbec nevnímal… Naštěstí zbylí dva členové ještě byli při smyslech a dokázali je dostat nejen přes lanovku, ale také do raftu na poslední etapu.

Právě tým Thule dokázal po 7 dnech a 7 nocích dorazit do cíle. Mistři světa jsou tedy ze Švédka! V závodě se dlouho přetahovali s favority a obhájci prvenství, s novozélanďany Seagate, kteří však pro zdravotní potíže museli cca den před cílem vzdát z průběžného druhého místa. Stříbrní nakonec dorazili do cíle Španělé (tým Columbia). Na děleném třetím místě skončili Britové (Adidas) a Američané (Tecnu). První týmy nespaly během závodu více než 7 hodin!

3

Čeští reprezentanti OpavaNet/Accom/Salomon (Barbora Válková – Jaroslav Krajník – Tomáš Petreček – Tomáš Vaněk) po fantastickém výkonu dokončili závod po 9 dnech a nocích non-stop na 16. místě.

Druhý český tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21 (Radka Brožková – Marek Navrátil – Pavel Štryncl – Roman Šinkovský) dokončil závod po 10 dnech a nocích na 19. místě.

Oficiální výsledky:
1. Thule Adventure Team (SWE) 168h 23m
2. Columbia Vidaraid (SPA) 171h 25m
3-4. Adidas TERREX Prunesco (GB) 176h 01m
3-4. Tecnu (USA) 176h 01m
17. OpavaNet/Accom (CZE) 220h 23m (penalty 4h)
25. Salomon-Suunto/Nutrend/S21 (CZE) 223h 33m

Závod úspěšně dokončilo 25 týmů z 60!!! Velká gratulace oběma českým týmům!

zdroj: ČAES a arcostarica.comPodobné články
Adventure race
29. 9. 2019 Adventure Race Croatia aneb Chorvatsko tak trochu jinak

Závod AR Croatia, který byl letos zařazen do série světového poháru v adventure racing, sliboval...

Celý článek
Adventure race
9. 9. 2019 CZAR 2019: Prosím vás, dostaneme se tudy k vodě?

Je neděle dopoledne, ležím na karimatce ve stínu vysokých bříz. Nohy mám natažené, od kotníků...

Celý článek
Adventure race
3. 9. 2019 Fidži hostí nejtěžší závod světa, české barvy bude hájit jediný tým

Na nejtěžší závod světa „Eco-Challenge Fiji“ již za týden odlétá reprezentovat Českou republiku tým ve...

Celý článek