OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

Patagonian Expedition Race 2016 – Co nás čeká?

Co je tenhle závod zač?

V podtitulu o sobě prohlašuje, že se jedná o „poslední divoký závod“. Nevím, jestli je poslední (i když, jak to tak vypadá, tak ano), ale divoký rozhodně je. A to po všech stránkách, i když to nebylo asi původně zamýšleno.

Základem každého závodu je trasa = 612 km v divočině. Respekt budí především více než 200 km treku, což v těchto podmínkách znamená něco kolem 100 hodin. Dále tu máme jednou dlouhou 270 km dlouhou etapu na kole v protivětru, jednu ani ne poloviční a trochu toho pádlování ve fjordech.

Většinu z nich půjdeme nějakou hustou podmáčenou krajinou, avšak tento rok se několikrát dostaneme do hor, kde nás čeká sníh, na poslední etapě půjdeme i přes ledovec. Dělat nějaké odhady je dost těžké – můžeme tam být 6 dní, 8, ale i 10. Jisté je, že to bude pořádná výprava do divočiny, protože nás v principu čekají 4 dlouhé etapy, každá minimálně na 30 hodin, pravděpodobně však déle.

Po úvodních 34 km běhu po pobřeží nás čeká pořádná kláda v podobě 272 km na kole v silném protivětru – naprostá rovina, není se kde schovat, tahle etapa se může hodně protáhnout. Hlavně nás nesmí zlomit. Pak následuje nejdelší trek v závodě (76 km), přes močály i přes hory a tam můžeme klidně strávit 40 hodin. Po přejezdu na kole (110 km) přes Puerto Natales nás čeká ještě jedno dlouhé trekové kolečko přerušené několika krátkými pádlovacími etapami, a pokud tam budeme ve špatnou dobu, tak i čekačkou v podobě „dark zone“ (v noci se nesmí pádlovat na moři).

Takhle to vypadá stručně a stručné to je, ale je to dlouhý jak týden.

Náš tým a ostatní týmy

V týmu jsou se mou dva Finové, Juha Lehtonen a Riitta Siltanen a Kanaďan Ken Batten. Jde vidět, že všichni máme dost zkušeností, každý trochu jiné, a tím se právě tým doplňuje. Ken je výborný pádlista, Juha cyklista, na mě bude navigace a Riitta závodila snad všude. Všichni čtyři jsme se setkali až tady v Punta Arenas, ale vypadá to, že to šlape, každý ví co je potřeba a proč jsme tady.

Z dalších týmů jsou tady pětinásobní vítězové britští GODZone, pak silní Japonci i američtí Yogaslackers. Dál je tady pro mě spousta neznámých týmů. Sebevědomím nešetří všechny tři armádní týmy (polský, chilský i britský), tak uvidíme, jestli si se závodem poradí, nebo zase shoří jak papír, jak je u armádních tým zvykem (výjimkou z tohoto pravidla jsou Švédové, kde však pod hlavičkou armády závodí skuteční závodníci).

GPS Tacking – bude

A to je vlastně všechno co o GPS trackingu víme. Potáhneme s sebou nějaký „cihly“ s názvem InReach. Prý zvládají i facebooky, twittery a tydlety internety, ale to nám zůstane utajeno. Co bychom taky psali? „Už půl dne jdeme močálem/lesem, už 250 km jedeme proti větru. Na kontrolu dorazíme zítra.“? Tohle bude zřejmé i z toho trackingu. Ovšem nevíme, kolik týmů je dostane, jestli všichni nebo jen někteří, kdy je dostaneme a vůbec. Celkově nám jsou tyhle cihly utajeny, protože je nikdo nikdy neviděl. Prý už jsou v Chile.

Fotogalerie

Věci se průběžně mění, naštěstí ne tak rychle jak zdejší počasí, k tomu pár nesmyslných pravidel jako z počátků Tour de France, ale s tím si musíme nějak poradit. Myslím, že o překvapení nebude nouze.

Za pár hodin sedneme do autobusu, tam strávíme noc a v úterý ráno v 8 hodin se do toho vydáme. V cestě nám bude stát příliv, vítr, spalující patagonské slunce, 600 km trasa a časem se přidá určitě i únava. Dopředu nás požene odhodlání, radost ze závodu a později snad i blížící se cíl.

www.patagonianexpeditionrace.com

 Podobné články
Adventure race
29. 9. 2019 Adventure Race Croatia aneb Chorvatsko tak trochu jinak

Závod AR Croatia, který byl letos zařazen do série světového poháru v adventure racing, sliboval...

Celý článek
Adventure race
9. 9. 2019 CZAR 2019: Prosím vás, dostaneme se tudy k vodě?

Je neděle dopoledne, ležím na karimatce ve stínu vysokých bříz. Nohy mám natažené, od kotníků...

Celý článek
Adventure race
3. 9. 2019 Fidži hostí nejtěžší závod světa, české barvy bude hájit jediný tým

Na nejtěžší závod světa „Eco-Challenge Fiji“ již za týden odlétá reprezentovat Českou republiku tým ve...

Celý článek