OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Plány Tomáše Petrečka na rok 2012

Se začátkem nového roku Vám přinášíme rozhovor s předním českým extrémním sportovcem a horolezcem Tomášem Petrečkem. Zeptali jsme se jej na hodnocení uplynulé závodní sezóny a především na plány pro rok 2012.

1. Na úvod ještě ohlédnutí za minulým rokem. Jak by jsi zhodnotil loňskou závodní sezónu? S čím jsi spokojený a co naopak nedopadlo tak, jak bylo v plánu?

Objeli jsme celkem dost závodů Adventure race: Polsko, Slovinsko, Čínu, Švýcarsko, Česko. Měli jsme výborné a vyrovnané složení týmu, což přineslo dobré výsledky (viz. www.caes.cz). Jen mě mrzí ten Czech Adventure race, kde jsme museli vzdát z 1. místa, kvůli zranění jednoho člena týmu. Dále jsem absolvoval závody dvojic a jednotlivců, tam se povedlo MČR dvojic – 1. místo a dále závody v dlouhém horském běhu Beskydská sedmička – 3. místo a 5BV – 1. místo oba s parťákem Liborem Uhrem. U dalších závodů se také celkem dařilo, proto hodnotím sezónu jako úspěšnou.

2. Na začátku roku tě čekají dva velmi těžké závody: LH24 a zimní Adventure Race v Polsku. Jak se na závody těšíš? Nebojíš se krátkého intervalu mezi oběmi akcemi?

Ano, 2 závody v takhle krátké době není nejlepší řešení. Ale zažil jsem i kratší dobu mezi dlouhými Adventure race a zvládl jsem to celkem dobře. Doufám jen, že nedojde k nějakému zranění, tomu budu muset přizpůsobit průběh LH24.

3. Jednoznačně nejzásadnější událostí roku bude tvoje expedice na Cho-Oyu. Kdy a kde tento nápad vznikl?

Už dlouho o lezení v Himalájích uvažuji a i Libor mi to už nějaký rok nabízí. Je to pro mě velká výzva a zároveň touha. Doufám, že vše dopadne a v březnu na východ odcestujeme! Průběh akce bude možné sledovat na stránkách www.tomaspetrecek.cz.

4. Jak dlouho a jakým způsobem probíhají přípravy?

Od listopadu plánujeme průběh expedice, zajišťujeme potřebná povolení, zajišťujeme dopravu materiálu, partnery a sponzory. Připravujeme se v Beskydech, Jeseníkách, Tatrách a Alpách. Společně podnikáme treky, nejčastěji se zátěží v Beskydech. Dále chodíme na lezecké stěny.

5. Kolik členů bude mít expedice?

Předběžně 3-4 horolezce a asi 4 trekaře.

6. Jak dlouho budete v Himálaji? Bude dostatečný prostor na případné vyčkávání na dobré počasí?

Celková doba na expedici je plánovaná na víc jak 2 měsíce. Myslím, že je to dostatečně dlouhá doba i na vyčkávání. Ale může se taky stát, že počasí potřebné pro výstup nebude, což se doufám nestane.

7. Jaký horský výstup byl pro tebe dosud nejtěžší?

Výstupy v horách nejsou vždy jen o obtížnosti. Důležitou roli hraje počasí, podmínky, čitelnost cesty atd. Proto mezi těžší výstupy řadím severní stěnu Matterhornu s kamarádem Radkem Menšíkem. Byla ukrutná zima a díky tomu i některé úseky velmi obtížné. Došlo i na drobné omrzliny.

8. A co další závodní akce v druhé polovině roku? Budeš startovat na Czech Adventure Race, případně i na MS v AR?

V plánu to mám, jak CZAR tak MS ve Francii, ale definitivně to budu vědět po příjezdu z Himalájí. Každopádně obvyklé závody v ČR absolvovat chci.

Závěrem bych chtěl ještě uvést, že veškeré mé akce, závodní i horolezecké, by se nemohly uskutečnit bez podpory mých sponzorů a ČESKÉ ASOCIACE EXTRÉMNÍCH SPORTŮ.Podobné články
Adventure race
18. 6. 2019 Hannah EPO Survival 2019 – 13 hodin dřiny, odříkání a nadšení v...

Týdenní sportovní dovolená směstnaná do jediného dne. Tak lze nejjednodušším způsobem popsat Hannah EPO Survival,...

Celý článek
Adventure race
19. 11. 2018 Jeden z nejtěžších závodů světa na tropickém ostrově Reunion. Češi zde vybojovali...

Historicky nejlepší umístění a čtvrté místo na mistrovství světa přivezli z ostrova Reunion čeští reprezentanti...

Celý článek
Adventure race
11. 9. 2018 58 hodin v závodě Wenger Czech Adventure race 2018

První školní den a prší. Přestože školní docházku už mám dlouho za sebou, tak dnes...

Celý článek
Vaše Komentáře