OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Plány Tomáše Petrečka na rok 2012

Se začátkem nového roku Vám přinášíme rozhovor s předním českým extrémním sportovcem a horolezcem Tomášem Petrečkem. Zeptali jsme se jej na hodnocení uplynulé závodní sezóny a především na plány pro rok 2012.

1. Na úvod ještě ohlédnutí za minulým rokem. Jak by jsi zhodnotil loňskou závodní sezónu? S čím jsi spokojený a co naopak nedopadlo tak, jak bylo v plánu?

Objeli jsme celkem dost závodů Adventure race: Polsko, Slovinsko, Čínu, Švýcarsko, Česko. Měli jsme výborné a vyrovnané složení týmu, což přineslo dobré výsledky (viz. www.caes.cz). Jen mě mrzí ten Czech Adventure race, kde jsme museli vzdát z 1. místa, kvůli zranění jednoho člena týmu. Dále jsem absolvoval závody dvojic a jednotlivců, tam se povedlo MČR dvojic – 1. místo a dále závody v dlouhém horském běhu Beskydská sedmička – 3. místo a 5BV – 1. místo oba s parťákem Liborem Uhrem. U dalších závodů se také celkem dařilo, proto hodnotím sezónu jako úspěšnou.

2. Na začátku roku tě čekají dva velmi těžké závody: LH24 a zimní Adventure Race v Polsku. Jak se na závody těšíš? Nebojíš se krátkého intervalu mezi oběmi akcemi?

Ano, 2 závody v takhle krátké době není nejlepší řešení. Ale zažil jsem i kratší dobu mezi dlouhými Adventure race a zvládl jsem to celkem dobře. Doufám jen, že nedojde k nějakému zranění, tomu budu muset přizpůsobit průběh LH24.

3. Jednoznačně nejzásadnější událostí roku bude tvoje expedice na Cho-Oyu. Kdy a kde tento nápad vznikl?

Už dlouho o lezení v Himalájích uvažuji a i Libor mi to už nějaký rok nabízí. Je to pro mě velká výzva a zároveň touha. Doufám, že vše dopadne a v březnu na východ odcestujeme! Průběh akce bude možné sledovat na stránkách www.tomaspetrecek.cz.

4. Jak dlouho a jakým způsobem probíhají přípravy?

Od listopadu plánujeme průběh expedice, zajišťujeme potřebná povolení, zajišťujeme dopravu materiálu, partnery a sponzory. Připravujeme se v Beskydech, Jeseníkách, Tatrách a Alpách. Společně podnikáme treky, nejčastěji se zátěží v Beskydech. Dále chodíme na lezecké stěny.

5. Kolik členů bude mít expedice?

Předběžně 3-4 horolezce a asi 4 trekaře.

6. Jak dlouho budete v Himálaji? Bude dostatečný prostor na případné vyčkávání na dobré počasí?

Celková doba na expedici je plánovaná na víc jak 2 měsíce. Myslím, že je to dostatečně dlouhá doba i na vyčkávání. Ale může se taky stát, že počasí potřebné pro výstup nebude, což se doufám nestane.

7. Jaký horský výstup byl pro tebe dosud nejtěžší?

Výstupy v horách nejsou vždy jen o obtížnosti. Důležitou roli hraje počasí, podmínky, čitelnost cesty atd. Proto mezi těžší výstupy řadím severní stěnu Matterhornu s kamarádem Radkem Menšíkem. Byla ukrutná zima a díky tomu i některé úseky velmi obtížné. Došlo i na drobné omrzliny.

8. A co další závodní akce v druhé polovině roku? Budeš startovat na Czech Adventure Race, případně i na MS v AR?

V plánu to mám, jak CZAR tak MS ve Francii, ale definitivně to budu vědět po příjezdu z Himalájí. Každopádně obvyklé závody v ČR absolvovat chci.

Závěrem bych chtěl ještě uvést, že veškeré mé akce, závodní i horolezecké, by se nemohly uskutečnit bez podpory mých sponzorů a ČESKÉ ASOCIACE EXTRÉMNÍCH SPORTŮ.Podobné články
Adventure race
19. 11. 2018 Jeden z nejtěžších závodů světa na tropickém ostrově Reunion. Češi zde vybojovali...

Historicky nejlepší umístění a čtvrté místo na mistrovství světa přivezli z ostrova Reunion čeští reprezentanti...

Celý článek
Adventure race
11. 9. 2018 58 hodin v závodě Wenger Czech Adventure race 2018

První školní den a prší. Přestože školní docházku už mám dlouho za sebou, tak dnes...

Celý článek
Adventure race
26. 5. 2018 Poznejte Broumovsko během Adventure Race!

Patnáctý ročník expedičního závodu Wenger Czech Adventure Race odstartuje 29. srpna 2018 a závodníci budou...

Celý článek
Vaše Komentáře