OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Představení Skyrunner® World Series 2017

Představení světové série ve skyrunningu (Skyrunner® World Series) v roce 2017 přineslo několik novinek a překvapení. Bude se závodit v disciplínách Sky Classic, Sky Ultra a Sky Extreme. Bohužel tradiční a populární disciplína Vertical Kilometer z této série vypadla. Do bodování jednotlivých disciplín se bude počítat pět nejlepších výsledků Sky Classic, tři z kategorie Sky Ultra a dva z kategorie Sky Extreme. Kromě pořadí v jednotlivých disciplínách bude hodnoceno i pořadí celkové a to se bude týkat těch, kteří absolvují aspoň jeden závod z každé disciplíny. Vybrané závody budou mít také o několik procent lepší bodové ohodnocení.  Bude zajímavé sledovat jak se tento upravený systém ujme a jestli se někdo z českých běžců pokusí zabojovat o celkové umístění v některé z disciplín.

http://www.skyrunnerworldseries.com

 

SKY CLASSIC

2. 5. 2017 – Yading Skyrun (Čína)

Třicetikilometrový SkyRace se startem závodu ve výšce 3000 m n. m. a nejvyšším bodem trati v opravdu závratné výšce přes 4 600 m n .m.! Tento závod bude velkým dobrodružstvím a bez potřebné aklimatizace to nebude jen tak. Pro české běžce nejsou místní terény až tak dostupné, loni zde však startoval Pavel Paloncý.

Web závodu: http://www.cnmtntrails.com/

 28. 5. 2017 – Zegama Aizkorri mendi maratoia (Španělsko)

Slavný horský maraton na severu Španělska. Dostat se na startovní listinu znamená mít velké štěstí v loterii! Závod je známý chladným a deštivým počasím a především svou neuvěřitelnou diváckou kulisou a atmosférou, kterou jen tak někde nenajdete. Trať je kopcovitá, ale přesto hodně běhavá s minimem extrémnějších pasáží. V posledních ročnících se na startu objevili také čeští běžci. Zegama byla v roce 2015 Mistrovstvím Evropy ve Skyrunningu. (REPORT, ROZHOVOR)

Web závodu: http://www.zegama-aizkorri.com

18. 6. 2017 – Livigno SkyMarathon (Itálie)

Druhý ročník těžkého Sky závodu pod taktovkou skvělého běžce Marca de Gasperiho. Dva úvodní kilometry světoznámým Livignem se ještě dají běžet pod čtyři minuty na kilák, pak ale přijdou těžký výběhy, lezecké pasáže a technické seběhy. Závod je z ČR dobře dostupný, loni nebyl problém se přihlásit doslova na poslední chvíli. Pokud vám však dělá problém nadmořská výška, moc bych ho nedoporučil, jelikož celý závod se odehrává poměrně vysoko.

Web závodu: http://www.altavaltellinaskyrunning.com/it/livigno-skymarathon

24. 6. 2017 – Olympus Maraton (Řecko)

Neznámý závod, dalo by se říct, kdo však dění kolem běhání v horách sleduje podrobněji, jistě ví, že tenhle závod je hodně populární a má více než zajímavý profil. Jedná se v podstatě o jeden dlouhý výběh a jeden dlouhý seběh. Závod probíhá, jak už je z názvu patrné, v okolí nejvyšší hory Řecka Olympu.

Web závodu: http://www.olympus-marathon.com/

22. 7. 2017 – Dolomites SkyRace (Itálie)

Opravdu náročný Skyrace v samém srdci italských Dolomit. Start závodu v Canazei, poté deset kilometrů nahoru na Piz Boe (3 152 m n. m.) a hodně přísný dvanáctikilometrový seběh, ve kterém se obvykle rozhoduje o konečným pořadí. Z ČR dobře dostupný závod, je však nutné se včas přihlásit a sehnat ubytování, což by mohlo být na poslední chvíli problém. Myslím si, že je to super závod pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet nějaký zahraniční Skyrace. Člověk se však nesmí bát seběhů a někomu může dělat špatně nadmořská výška na Piz Boe.

Web závodu: http://www.dolomiteskyrace.com/

8. 7. 2017 – Buff Epic Trail (Španělsko)

Nádherný závod ve Španělských Pyrenejích. Loni se zde odehrálo MS ve Skyruningu na všech distancích (VK, SKY, ULTRA). Místní horský maraton bych zařadil mezi ty opravdu těžké. Závod se běží z bodu A do bodu B, místy je trať vedena ve velmi náročném terénu mimo stezky. Podstatná část se odehrává ve výšce cca 2 000 m n. m., posledních asi deset km se do cíle sbíhá a je nutné dobře si rozvrhnout síly!

Web závodu: http://www.buffepictrail.com/en/

30. 7. 2017 – SkyRace Comapedrosa (Andora)

Relativně krátký závod (21 km) v Andoře.

Web závodu:  http://skyracecomapedrosa.com/ca

26. 8. 2017 – Matterhorn Ultraks (Švýcarsko)

Prestižní horský maraton v srdci Walliských Alp se startem a cílem ve známém Zermattu. Zazávodit si ve stínu slavných čtyřtisícovek je velkým zážitkem. O závod bývá velký zájem, je dobré ohlídat si přihlašování a s předstihem zajistit ubytování nejlépe přímo v Zermattu. Nezapomeňte, že do tohoto horského městečka se nesmí autem!

Web závodu: http://www.ultraks.com/en/

2. 9. 2017 – The Rut 28K (USA)

Známý závod v Montaně. Spolu s The Rut 50K jsou to jediné dva závody SWS na americkém kontinentu. Za poslední tři roky se stal závod v Severní Americe velmi navštěvovaný a populární.  Díky daleké cestě a velké finanční náročnosti je bohužel pro většinu evropských běžců téměř nedostupný.

Web závodu: http://runtherut.com/

16. 9. 2017 – Salomon Ring of Steall Skyrace (Skotsko)

Novinka ve světové sérii, závod na 30 km (převýšení 2 500 m n. m.)

Web závodu: http://www.skylinescotland.com/

14. 10. 2017 – Limone Extreme (Itále)

Finále Sky Clasics. Každoročně skvěle obsazený závod u známého jezera Lago di Garda. Z ČR dobře dostupný, navíc v termínu, kdy už je sezóna skoro u konce a přetlak závodů už není takový jako v létě. Bude se tady bojovat o poslední body do rankingu SWS. Každoročně zde startují i kvalitní čeští běžci.

Web závodu: http://www.limonextreme.com/en

 

livigno1

SKY ULTRA

13. 5. 2017 – Transvulcania (Kanárské ostrovy)

Toto je prestižní a parádní ultra na Kanárských ostrovech, konkrétně na La Palmě, kde se každoročně sejdou ti nejlepší běžci z celého světa. Více než 70 km (4 350 m+) náročným terénem sopečného původu. Je třeba počítat s tím, že se v drtivé většině předchozích ročníků běželo ve velkém vedru, a i kvůli tomu každoročně mnoho favoritů zaběhne špatně nebo nedokončí vůbec.

Web závodu: http://transvulcania.info/

3. – 4. 6. 2017 – Ultra SkyMarathon Madeira (Madeira)

Náročný závod na portugalské Madeiře, 55 km a 4000 m převýšení přes nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo (1 862 m n. m.) První část závodu (cca 15 km) je hodně kopcovitá a jsou zde i mírnější lezecké pasáže zajištěné lany. Následuje skoro dvacetikilometrový seběh až k Atlantiku, odkud je to do cíle hodně zvlněné a hodně běhavé. Na startovní listinu se není problém dostat, ideální a levné letecké spojení je z Německa. (REPORT)

Web závodu: http://www.madeiraskyrunning.com/

9. – 11. 6. 2017 – Scenic Trail (Švýcarsko)

Určitě hodně zajímavý (113 km/ 7 500 m+) ultra závod poblíž švýcarského Lugana.

Web závodu: http://www.scenictrail.ch/

8. 7. 2017 – High Trail Vanoise (Francie)

Krásný 67 km dlouhý závod v okolí známého zimního centra Val d’Isère, který se z velké části odehrává přímo na ledovci. Nejvyšší bod závodu je na Grance Motte (3 653 m n. m.) a krom bohaté povinné výbavy, je potřeba mít s sebou také nesmeky.

Web závodu: http://www.valsport.org/fr/

12. 8. 2017 – Deviľs Ridge 80 km (Čína)

Extrémní vytrvalostní výzva v nejjižnější oblasti pouště Gobi. Závod nebude mít velké převýšení, náročnost bude spočívat hlavně ve velkém vedru a pro mnohé nezvyklým pohybem v písku.

Web závodu: http://www.cnmtntrails.com/devils-ridge/#intro-yumen

3. 9. 2017 – The Rut 50K (USA)

Známý závod v Montaně je spolu se Skyrace jediným závodm SWS na americkém kontinentu. Za poslední tři roky získal závod v Severní Americe. velkou popularitu. Díky daleké cestě a velké finanční náročnosti je bohužel pro většinu evropských běžců téměř nedostupný.

Web závodu : http://runtherut.com/

16. 9. 2017 – Salomon Ben Nevis Ultra Skyrace (Skotsko)

Další z novinek ve světové sérii, o závodě je zatím hodně málo informací.

22. – 24. 9. 2017 – Ultra Pirineu (Španělsko)

Zářijové ultra v Pyrenejích je nádherným a těžkým závodem. Poslední roky se zde odehrávalo finále Skyrunner World Series v Ultra SkyMarathonu a sešla se vždy skvělá konkurence, bodovali také čeští běžci! Závod má 110 km s 6800 m převýšení a startuje ve španělském Bagà. Dostat se na startovní listinu není úplně nejjednodušší, člověk musí mít štěstí v loterii.

Web závodu: http://ultrapirineu.com/

usm2016

SKY EXTREME

16. 7. 2017 – Royal Ultra Sky Marathon Gran Paradiso (Itálie)

Další z novinek ve světové sérii. Závod na 50 km v srdci národního parku Gran Paradiso. Startuje se u jezera Piantonetto a trať vede kolem známé čtyřtisícovky Gran Paradiso přes pět alpských vrcholů až do cíle u jezera Ceresole Reale. Jeden z mála opravdu náročných vysokohorských závodů.

Web závodu: http://www.royalmarathon.com/

4. –  5. 8. 2017 – Tromso Skyrace (Norsko)

Přetěžký závod v horách na severu Evropy. Kilian Jornet a Emelie Forsberg mají na svědomí tento extrém v norském Tromso. Ve zkratce: 3km silnice, 9 km trailu, 25 km technického trailu, 6 km mimo stezku a 5 km opravdu technického terénu (až do III. stupně lezení UIAA)  – 53 km a 4600 m převýšení, toto je závod Extreme Skyrunning World Series , který bude určitě velkým, nejen sportovním, zážitkem!

Web závodu: https://tromsoskyrace.com/

26. 8. 2017 – Matterhorn Ultraks Extreme (Švýcarsko)

Nový těžký závod, v rámci Matterhorn Ultraks víkendu, zatím žádné podrobnější informace.

Web závodu: http://www.ultraks.com/en/

15. – 17. 9. 2017 – Glen Coe Skyline (Skotsko)

Opravdová Skyrunningová perla mezi závody. Krásný závod na 55 km v dalekém Skotsku prověří i ty nejzkušenější běžce, náročné lezení, kopce, seběhy a nevyzpytatelné skotské počasí – tohle bude stát za to!!!

Web závodu: http://www.skylinescotland.com/Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek