OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

Tomáš Vaněk o ME v Adventure Race

1) Můžeš stručně charakterizovat trasu a disciplíny závodu? Byl závod v něčem výrazně odlišný oproti jiným akcím Evropské série AR?

Corsica raid není klasický nonstop AR, jedná se o etapový závod (6 etap v 5 dnech), délka etap je okolo 10 hodin, zařazena je jedna noční etapa. Skladba disciplín je klasická (treking, MTB, mořský kajak, canyoning, plavání, orientace, VHT pasáže na sněhu). Závod je organizován s podpůrným týmem k týmu závodnímu, takže do hry významně vstupuje i vzájemná spolupráce závodního a podpůrného týmu.

2) Jaký cíl jste si dali před startem závodu? A jak jste spokojeni s Vašim umístěním?

Vždycky nastupujeme do závodu s myšlenkou a cílem závod vyhrát, jak to pak dopadne je věc jiná. Letos jsme chtěli zabojovat o volné startovné na MS 2012 ve Francii, bohužel nepovedlo se, ale s třetím místem jsme spokojeni, bylo vydřené a zasloužené.

3) Na webu ČAES se objevila informace, že jste měli technické potíže s kolem. O co šlo? Kolik vás to stálo času?

Za celý závod nás potkalo mnoho defektů (asi 7) a jeden proříznutý plast, což není nic neobvyklého, ale znamenalo to celkovou časovou zátratu přes 1 hodinu. Vážnější problém byl roztrhaný bowden od přehazovačky, který se namotal na převodníky. K opravě jsme museli použít bowden od zadního tlumiče, nastavit s použitelnou částí bowdenu od přehazovačky a opravené to vydrželo až do konce závodu. Oprava proběhla naštěstí v depu, kde byl stop čas, jen jsme pak museli zrychlit a stihnout limit etapy.

4) Která část závodu byla nejtěžší? Přišla na někoho z týmu nějaká výraznější krize?

Nejtěžší byla 4. etapa, která byla v rychlém sledu na předchozí denní a noční etapě. Čekal nás výjezd na kolech do 1500 m n.m. a následný pěší výstup na nejvyšší horu Korsiky Monte Cinto (2706 m n.m.) a samozřejmě ještě návrat dolů. Tato etapa nám nevyšla a propadli jsme se z 3. na 5. místo průběžného pořadí, naštěstí 5. a 6. etapa byla z našich nejpodařenějších a vrátili jsme se na konečné 3. místo. Žádná významnější krize během závodu nenastala.

5) Jaký máš další závodní program? Chystáte se s týmem na MS v AR ve Francii?

Nejbližší závod nás čeká koncem června ve Slovinsku, kde je další ze závodů Evropské série. Začátkem srpna bude část týmu pořádat CZAR a druhá část na něm závodit. Nominace na MS ve Francii je ještě otevřená, je to ještě příliš daleko a forma, zdraví, rodina a práce může se sestavou smíšeného čtyřčlenného týmu ještě hodně zamíchat.

Tomášovi děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdraví a úspěchů v dalších závodech i bezproblémovou oraganizaci Czech Adventure Race.Podobné články
Adventure race
29. 9. 2019 Adventure Race Croatia aneb Chorvatsko tak trochu jinak

Závod AR Croatia, který byl letos zařazen do série světového poháru v adventure racing, sliboval...

Celý článek
Adventure race
9. 9. 2019 CZAR 2019: Prosím vás, dostaneme se tudy k vodě?

Je neděle dopoledne, ležím na karimatce ve stínu vysokých bříz. Nohy mám natažené, od kotníků...

Celý článek
Adventure race
3. 9. 2019 Fidži hostí nejtěžší závod světa, české barvy bude hájit jediný tým

Na nejtěžší závod světa „Eco-Challenge Fiji“ již za týden odlétá reprezentovat Českou republiku tým ve...

Celý článek