OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

Wenger Czech Adventure Race 2014

Jedenáctý ročník závodu Wenger Czech Adventure Race odstartoval 20. srpna v deset hodin dopoledne z náměstí v Jeseníku, za sychravých 12 stupňů. Po úvodním prologu, kdy se čtyřčlenné týmy rozdělily na běžecké a bajkové dvojice a sbíraly kontroly po okolních kopcích, následovala již společná etapa na horských kolech. V úvodní části byl pro závodníky připravena speciální kontrola, ukrytá v hloubi jeskyně Rasovna, pro kterou museli závodníci za pomocí lan po kluzkých kamenech. Odsud závodníci pokračovali pro kontroly do Rychlebských stezek, nad kterými zaplesá nejeden milovník trailů – pokud nelije jako z konve nebo je nejede po tmě, což se mnohým přihodilo. Naštěstí se náročné technické sjezdy obešly bez větších zranění a závodníci mohli pokračovat na 20 kilometrový trekking posbírat kontroly v místních zatopených lomech, což pro promrzlé závodníky byla zkouška vůle.

1

Jeden ze zatopených lomů ukrýval oblíbenou přírodní překážkovou dráhu Bolskros, která neodmyslitelně patří k Wenger Czech Adventure Race. Během ní závodníci vylézali po provazových žebřících, přelézali staré zdivo, skákali do zatopených lomů a zdolávali náročné převýšení.

Překvapením byl další český tým Adidas/Nutrend/OpavaNet, který se objevil pouhých deset minut po prvních dvou. Tým Adidas sice také patří k silným uskupením, avšak za poslední dva týdny již absolvoval dva vícedenní závody v Irsku a Walesu.

2

Na stokilometrovou MTB etapu týmy vyrazily již za tmy a Jeseníky nastavily svou drsnější tvář. U úst se srážela pára a teploty se krčily u nuly. Etapu nejrychleji opět dokončily oba Salomon-Suunto týmy, kdy kolem druhé hodiny ráno, vyčerpaní a vymrzlí dorazily do depa, převléci se na 70 km trekingovou etapu s vloženými lezeckou a in-line disciplínami. Půl hodiny po nich dorazil Adidas, další týmy ztrácely již více než čtyři hodiny, zato hned čtyři týmy v těsné blízkosti. O čtvrté místo přišel kvůli svému “prospánkovému” přístupu tým Wenger, kterého po hodině spánku a pomalém depu dohonily hned dva týmy: ukrajisnko-ruský MND a tým Krásní muži a silná žena. Těsně za nimi vyrážel holandský tým Dutch Adventure.

V lezecké sekci byly pro každého závodníka přichystány dvě cesty, od obtížností UIAA III – VI. V průběhu dne však opět začalo vydatně pršet, teploty klesly, skály začaly klouzat a z přístupové cesty se stala další nečekaná disciplína – canyoning. Déšť znepříjemnil i in-linový dvouhodinový výjezd na bruslích k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Ve výšce 1300 m n. m. za silného větru a deště závodníkům do zpěvu rozhodně nebylo.

3

O vítězi rozhodl právě tento treking během první noci, kdy tým Salomon-Suunto/Accom udělal navigační chyby a ztratil 40 minut během jediného postupu. Na konci etapy ztrácel již dvě hodiny! Adidas nejprve zkoušel vedoucí týmy dotáhnout, postupně však ztrácel tempo a nabíral ztrátu. Tým MDK se zatím dostal před tým Wenger, který si dopřál druhou hodinu spánku, zatímco tým Krásní muži a silná žena proběhli depem již druhou noc non-stop.

Nic není až do samého konce jisté, a to ani v 55 hodinové závodě Wenger Czech Adventure Race.

Navečer druhého dne při trekingové etapě bylo téměř jasné, že první tři místa jsou rozdána. Mezera za vedoucím triem byla téměř čtyři hodiny a vypadalo to, že zbývající týmy budou soupeřit nejvýše o čtvrté místo. Po svém návratu z treku však tým Adidas oznámil, že odstupuje ze závodu, nechávajíce třetí místo k souboji skupině čtyř týmů za nimi.

Jelikož je však závod založen na počtu kontrolních bodů a čase, za který závod absolvují, tak po vynechání dvou etap a předčasném projití cílem spadli na osmé, ale stále bodované místo.

Poslední dvě etapy byly hladké, bez vložených disciplín. Nejprve 115 kilometrů jízdy na horských kolech a poté 50 kilometrů treking. Nicméně, s blížícím se limitem začínalo být jasné, že všechny kontroly nestihne nikdo a závod se změnil ve strategickou hru, které kontroly vynechat.

Oba týmy Salomon-Suunto byly jediné, které dokončili celou bajkovou etapu. Bylo však zřejmé, že pokud nedojde k nějaké zásadní strategické chybě, Salomon-Suunto/Accom s dvouhodinovou ztrátou již nemůže tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21 ohrozit.

Accom se tedy soustředil na upevnění druhé pozice, orazil nejbližší trekovou kontrolu a do cíle přišel více než tři hodiny před limitem. Nutrend si vedoucí pozici lehce zdramatizoval postupem na nejvzdálenější trekingovou kontrolu, navigačně však bez vážnějších problémů a pro vítězný potlesk přiběhl s půlhodinovou rezervou před časový limitem.

Mnohé týmy se na závěr vydaly pro jedinou, nejbližší trekovou kontrolu a pak už v cíli se zaslouženým šampaňským čekaly na závěrečný součet nasbíraných kontrol. Vítězem se stal tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21 ve složení Radka Brožková, Jan Císař, Marek Navrátil a Roman Šinkovský obhájil loňské vítězství. Druhé místo obsadil avizovaný tým Salomon-Suunto/Accom a třetí příčku vybojoval rusko-ukrajinský tým MDK.

Autor: Dejna Odvody

www.adventurerace.czPodobné články
Adventure race
29. 9. 2019 Adventure Race Croatia aneb Chorvatsko tak trochu jinak

Závod AR Croatia, který byl letos zařazen do série světového poháru v adventure racing, sliboval...

Celý článek
Adventure race
9. 9. 2019 CZAR 2019: Prosím vás, dostaneme se tudy k vodě?

Je neděle dopoledne, ležím na karimatce ve stínu vysokých bříz. Nohy mám natažené, od kotníků...

Celý článek
Adventure race
3. 9. 2019 Fidži hostí nejtěžší závod světa, české barvy bude hájit jediný tým

Na nejtěžší závod světa „Eco-Challenge Fiji“ již za týden odlétá reprezentovat Českou republiku tým ve...

Celý článek