OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Hyundai Perun SkyMarathon 2016 – mistrovský závod může začít!

Kalendáře většiny skyrunnerů a vyznavačů náročných horských běhů mají jedno společné – už dlouho výrazně zaznačenou sobotu 7. května, kdy se koná třetí ročník Hyundai Perun SkyMarathonu. Slezsko se o víkendu stane dějištěm skvěle obsazeného a zřejmě nejsledovanějšího závodu celé Skyrunner® Czech Series 2016, který díky náročné trase, statusu MČR v SkyMarathonu a perfektní organizaci láká horské běžce ze všech koutů ČR i okolních států.

Ráz předchozích ročníků výrazně dotvářelo sychravé a studené počasí, spousta bahna, mokré kameny i kořeny. V kombinací se startovkou nabitou reprezentanty jsme byli svědky nezapomenutelných závodů s vysokou sportovní hodnotou. V roce 2014 se stal historicky prvním mistrem ČR ve SkyMarathonu Jan Zemaník. Minulý ročník byl ve znamení prvního velkého startu Tomáše Lichého na podobné distanci a hned z toho bylo vítězství.

Co si tedy představit pod pojmem náročná trasa? Délka 41 km s cca 3 200 m do kopce a cca 2 700 m z kopce vypadá sama o sobě náročně, ale… Je třeba vnímat především rychlostní fakta, terén a profil. Loňský vítěz proťal cílovou pásku v čase 4:04:34, závod tedy zvládl tempem těsně pod 6 min/km. Na trase je přitom 6 stoupání, přičemž hned tři vedou celé nebo z velké části po těch nejprudších beskydských sjezdovkách! Tady se o běhu skutečně mluvit nedá. Seběhy samozřejmě také nejsou z nejlehčích – vedou po prudkých lesních cestách s volnými kameny, chodníčky s kořeny nebo hlubokým listím a kousek také ikonickou kamenitou roklí. Na patnáctém kilometru navíc čeká všechny urychlovač bolavých svalů, seběh sjezdovky v Řece kolmo dolů pod lany vleku. Až ke konci se profil trošku rozvolní. Pokud nebude bláto po kotníky, přijdou si na své také ryzí běžci. Úsek z Šindelné do Tyry i seběh od chaty Ostrý pod poslední stoupání jsou totiž hodně běhavé pasáže, otázka však je, kolik sil na běh ještě závodníkům v této části trati zbude.

Obtížnou trasu letos zkusí zdolat přes 600 vyzyvatelů. Ve startovním poli bude tradičně velmi pestrá sestava elitních českých skyrunnerů. Závod svou náročnosti spojuje dohromady svět ultra běžců i rychlíků, pro které je Perun naopak tím nejdelším závodem roku. Největší pozornost bude samozřejmě upřena na oba předchozí vítěze – Tomáše Lichého a Jana Zemaníka. Oba kluci z Beskyd se na podobné distanci dosud nesetkali. Zatímco Tomáš běžně běhá především rychlé závody (10 km na silnici i dráze, běhy do vrchu a SkyRace), Honza má za sebou velmi úspěšné ultra období a teprve v posledních dvou sezónách se zaměřuje ryze na rychlejší závody. Další výraznou postavou na startu bude Pavel Brýdl, který už má doma z Perunu dvě stříbra. Blackout z posledního kopce letos určitě nedopustí Libor Trtek a bude bojovat hodně vysoko. Rok co rok zlepšující se Vít Otevřel si zase bude chtít spravit chuť, a to doslova, po se střevními potížemi absolvovaném Ještěd SkyRace. Na svou první velkou skyrunningovou bednu se však budou tlačit i Dan Rubič a Tomáš Peter. Velmi zajímavé bude sledovat počínání kluků z ultra – v obrovské formě běhajícího Petra Žákovského i zkušených Stanislava Najverta, Aleše Palka, Zdeňka Kříže či Petra Míla. A aby toho nebylo málo, ve startovce jsou i Matúš Vnenčák či Aleš Velička i pár rychlých Poláků a další a další…

Ženy to taky nebudou mít vůbec snadné! Obhájkyně vítězství Anna Straková bude muset odolávat mladším soupeřkám, kterých je ve startovce nadprůměrný počet. Kateřina Matrasová už hodně ukázala na Ještědu! Veronika Tuhovčáková, Kristýna Skupieňová či Kristina Obručová určitě vítají, že půjde o hodně těžké kopce a mají velkou šanci se výrazně prosadit. Na startu by měly být i loňské medailistky Zuzana Krchová a Hana Holoubková i další rychlé holky Denisa a Ivona Krejčiříkovy.

Novinkou bude letos vložený závod juniorů a juniorek, a to dokonce ve dvou věkových kategorií 16-19 let a U23. Trasa jejich klání kopíruje až na Šindelnou hlavní závod a do cíle na Malém Javorovém pak vede po hřebeni.

Podle aktuální předpovědi se letos poprvé dočkáme teplot nad 10°C a jasného počasí, takže to bude zase úplně jiné než dříve a ještě větší roli bude hrát správné občerstvování. Na trase budou stejně jako loni 3 plnohodnotné stanice s drobným jídlem a pitím (Guty, Řeka, Tyra před stoupáním na Ostrý) a jedna zastávka s možností napustit vodu (chata Ostrý). Hezké počasí určitě zvýší i počet fanoušků na trati, kterých už i minule bylo dost a vytvořili na dostupných místech trasy hezkou kulisu.

Ať už běžíte, fandíte na trati nebo neustále aktualizujete výsledky na internetu, užijte si závod! Těšme se na krásné sportovní souboje napříč výkonnostními skupinami a cílovou pohodu na Javorovém.

Tipněte si v komentáři výsledek TOP5 mužů a TOP3 žen. Nejpřesnější výsledek se pak může těšit na nějaký drobný sportovní dárek! (Klidně bez přihlášení, stačí nechat kontaktní email.)Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek