OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

V pátek startuje Beskydská sedmička 2018

Konec léta patří minimálně mezi moravskoslezskými horskými běžci závodu B7! Oblíbený ultratrail dvojic vedoucí z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm celým hlavním masivem Beskyd. Pohoří, které pokud chcete přejít po hlavních vrcholcích nenabízí pohodlný hřeben, ale ostrou pilu,  nahoru a dolů, hluboká údolí a příkrá stoupání. Na české poměry velmi těžká trasa závodu měří 95 km a účastníci nastoupají téměř 5,5 výškových kilometrů. To zkrátka není zadarmo…

Početný tým organizátorů, který zastřešuje Libor Uher, připravuje každoročně akci pro 3 000 lidí. O enormním zájmu a oblíbenosti vypovídají fakta: registrace vyprodaná za 10 minut i velký zájem partnerů, podílet se na této akci. Letos, skoro jako každý rok, čekají na závodníky změny. Vůbec poprvé se totiž bude startovat z atletického stadionu v Třinci (v minulosti to bylo z náměstí). Do Třince se navíc stěhuje celá akreditace, a tak budou všichni účastníci po celý první den soustředění na jednom místě v areálu STARS.

Beskydská sedmička je závod, který táhne! Kromě vynikajících sportovců, kteří si zde mohou vyběhat titul Mistrů ČR v horském maratonu dvojic, je B7 velkým lákadlem i pro “normální lidi”, kteří nemusí mít sport vždy na prvním místě. Ti zde dostávají příležitost vystoupit z komfortní zóny a poprat se s únavou a vyčerpáním, najít své nové limity, splnit si sny. Pro mnoho nyní skvělých sportovců byla B7 jakýmsi startem k běhání, ke změně životného stylu, k příklonu k přírodě. O tom také hovoří heslo, které celou akci provází: 95 kilometrů, které ti změní život!

Kdo by letos mohl vyhrát?

Každoročně se před závodem spekuluje, kdo že je tím hlavním favoritem, kdo bude v neděli držet v ruce pohár a pít šampaňské? Ani letos na startu nechybí dobří běžci a běžkyně! Ačkoli mezi muži letos konkurence spíše ubylo, stále je ve startovce několik top dvojic, které mohou oprávněně pomýšlet na titul. Zřejmě nejsledovanějším párem bude již 3x vítězný Standa Najvert, který poběží se svým Salomon parťákem Honzou Zemaníkem. Pro něj to je poslední závod letošní sezóny a zároveň návrat na dlouhé distance. Za nimi jsou pak další tři velmi silné týmy:  Tadeáš Vyvijal s Radkem Chrobákem udělali v přípravě snad úplně vše pro to, aby si v sobotu cílový prostor prohlédli ze všech nejdříve. Jsou zkrátka hladoví :) Vedle pak stojí velezkušení Marek Novotný s Kamilem Bezděkem, kteří už ví, co to znamená skončit na B7 velmi vysoko. Trochu ve skrytu se pak na závod chystá dvojice stále se zlepšujících Tomáše Petera se Zdeňkem Hruškou. A tímhle výčtem bychom neměli končit, ve startovce je také vítěz B7 z roku 2015 Tomáš Svoboda, matadoři Marek Balcar, Tomáš Klím, Radek Viej, Jaroslav Vicher… A jak bývá zvykem, z důvodu možnosti změn na poslední chvíli, doufejme, se na startu objeví ještě někdo další, kdo se dosud skrýval :)

Fotogalerie

Jak to bylo v minulých letech?

Již v prvním ročníku si B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí. Vítězství v roce 2010 si odnesla dvojice Petr Míl a René Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v září roku 2011, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a především prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2 500 závodníků. Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5 302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Z vítězství v druhém ročníku se radovalo duo Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

září 2012, kdy došlo k zmiňovanému otočení směru závodu, zvítězili borci z týmu Salomon-run Tomáš Petreček a Pavel Štryncl. Náročnou trať zvládli za tehdy neuvěřitelných 13 hodin a 5 minut.

4. ročník Beskydské sedmičky konaný v roce 2013 přinesl první historickou obhajobu vítězství. Liberecký Pavel Štryncl si opět vychutnával slastné pocity vítězů v cíli. Parťákem mu tentokrát byl Jaroslav Balatka.

Až v roce 2014 se dočkali vítězství domácí zástupci týmu Adidas Outdoor Stanislav Najvert a Petr Žákovský.

roce 2015 se po vleklém zranění vrátil ve velkém stylu Zbyněk Cypra. S Tomášem Svobodou doběhli do Frenštátu pod Radhoštěm v čase 11:29:26.

Vítězství v roce 2016 pro sebe získali Marek Causidis a Stanislav Najvert. Marek se stal vůbec nejmladším vítězem a pro Standu to bylo již druhé vítězství.

Loni se vůbec poprvé povedlo vyhrát podruhé stejné dvojici: Marek Causidis a Stanislav Najvert po velkém boji opět usedli na beskydský trůn!Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek